20 892 000 SEK
Omsättning
▲ 19,9%
653 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 14,1%
70,8%
Soliditet
Mycket God
3,1%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:8 934 448 SEK
Skulder:-2 605 138 SEK
Substansvärde:6 329 310 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med starka försäljningstillväxter men samtidigt pressade lönsamhet och minskande tillgångar. Den höga omsättningstillväxten på 19,9% indikerar att företaget lyckas skaffa sig fler eller större projekt, men detta har inte översatts till bättre resultat. Tvärtom har resultatet minskat trots högre omsättning, vilket tyder på ökade kostnader eller lägre marginaler på projekten. Den höga soliditeten är en styrka som ger finansiell stabilitet, men den minskande tillgångsbasen kan indikera att företaget realiserar tillgångar eller investerar för lite för framtiden.

Företagsbeskrivning

Företaget är verksamt inom byggande av bostadshus och andra byggnader, en bransch som är kapitalintensiv och projektsbaserad. Det är etablerat sedan 2018 och har därmed några års erfarenhet. Typiskt för sådana företag är att resultatet kan variera kraftigt mellan år beroende på vilka projekt som avslutas och hur väl kostnaderna kontrolleras under projekttiden.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet minskade från 760 000 SEK till 653 000 SEK, en nedgång på 14,1%. Detta är anmärkningsvärt mot bakgrund av den starka omsättningstillväxten och tyder på att kostnaderna har ökat snabbare än intäkterna.

Soliditet: Soliditeten på 70,8% är mycket hög och indikerar ett företag med låg belåning och god finansiell styrka. Detta ger ett stort skydd mot nedgångar i branschen.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 5 516 640 SEK till 6 329 310 SEK, en tillväxt på 14,7%. Denna förbättring kan huvudsakligen härledas till att vinsten från året har lagts till i kapitalet, trots att resultatet var lägre än föregående år.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 17 449 906 SEK till 21 162 248 SEK, en positiv tillväxt på 19,9%. Detta visar en stark försäljningsutveckling och att företaget har ökad verksamhetsvolym.

Huvudrisker

  • Den fallande vinstmarginalen på 3,1% är en stor risk och visar på svårigheter att omvandla högre försäljning till bättre lönsamhet.
  • Minskande tillgångar från 10 043 297 SEK till 8 934 448 SEK kan tyda på att företaget säljer av tillgångar eller inte investerar tillräckligt för att upprätthålla sin konkurrenskraft på lång sikt.
  • Resultatet sjönk trots en betydande omsättningsökning, vilket pekar på ett potentiellt problem med kostnadskontroll eller prissättning.

Möjligheter

  • Den starka omsättningstillväxten på 19,9% visar att det finns efterfrågan på företagets tjänster och en god potential för framtida intäkter.
  • Den mycket höga soliditeten på 70,8% ger företaget goda förutsättningar att ta lån för investeringar eller klara av en eventuell lågkonjunktur.
  • Tillväxten i eget kapital med 14,7% stärker företagets balansräkning och skapar en buffert för framtida satsningar.