97 836 SEK
Omsättning
▼ 45%
60 504 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 50,4%
65,7%
Soliditet
Mycket God
61,8%
Vinstmarginal
Mycket Hög
48 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-01-11

Substansvärdering

Tillgångar:112 664 SEK
Skulder:-38 672 SEK
Substansvärde:73 992 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en tydlig negativ trend med kraftiga nedgångar inom samtliga nyckeltal. Trots en mycket hög vinstmarginal på 61.8% har både omsättning och resultat mer än halverats jämfört med föregående år. Den höga soliditeten på 65.7% ger viss finansiell stabilitet, men den snabba kapitalförbrukningen och minskande tillgångsbasen indikerar allvarliga utmaningar i verksamheten.

Företagsbeskrivning

Företaget utför träd-, skogs- och trädgårdsarbete, arboristtjänster samt snickeri- och byggtjänster. Denna typ av verksamhet är ofta projektbaserad och kan vara säsongsbetonad, vilket kan förklara vissa variationer i omsättning.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet har halverats från 122 047 SEK till 60 504 SEK, en minskning på 50.4%. Trots den höga vinstmarginalen visar detta på allvarliga utmaningar i att generera tillräcklig omsättning för att bibehålla lönsamheten.

Soliditet: Soliditeten på 65.7% är mycket god och visar att företaget har låga skulder i förhållande till sina tillgångar. Detta ger en viss finansiell buffert trots de negativa trenderna.

Eget kapital: Eget kapital har minskat från 121 907 SEK till 73 992 SEK, en nedgång på 39.3%. Denna minskning är direkt kopplad till det sämre årets resultat och visar på kapitalförbrukning.

Nettoomsättning: Omsättningen har minskat kraftigt från 178 003 SEK till 97 836 SEK, en nedgång på 45.0%. Detta indikerar en betydande försämring av försäljningsvolymen eller antalet uppdrag.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 45.0% från 178 003 SEK till 97 836 SEK indikerar risk för att förlora kunder eller marknadsandelar
  • Resultatnedgång på 50.4% från 122 047 SEK till 60 504 SEK visar på allvarliga lönsamhetsproblem trots hög marginal
  • Minskande eget kapital med 39.3% från 121 907 SEK till 73 992 SEK begränsar företagets investeringsmöjligheter
  • Tillgångsminskning på 28.4% från 157 292 SEK till 112 664 SEK kan indikera att företaget sålt av tillgångar eller minskat sin kapacitet

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 61.8% visar att företaget kan vara effektivt i sin kärnverksamhet när det har uppdrag
  • Hög soliditet på 65.7% ger finansiell stabilitet och möjlighet att klara av en period med lägre omsättning
  • Diversifierad verksamhet (trädgård, skog, arborist, snickeri) ger potential att hitta nya intäktskällor