494 000 SEK
Omsättning
▲ 70,3%
9 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 95,1%
46,8%
Soliditet
Mycket God
1,2%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 145 067 SEK
Skulder:-609 038 SEK
Substansvärde:536 029 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Investeringar i produktionsutrustning har gjorts för att kunna rädda större mängder viner och tillverka större mängder av de ny produkter som tas fram, i första hand drycker.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Investeringar i produktionsutrustning har gjorts för att kunna rädda större mängder viner och tillverka större mängder av de nya produkter som tas fram, i första hand drycker.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en tydlig motsättning mellan stark omsättningstillväxt och försämrad lönsamhet. Med en omsättningsökning på 70,3% till 811 717 SEK visar bolaget god marknadspenetration, men resultatet har kollapsat med 95,0% till endast 9 000 SEK. Den kraftiga minskningen av eget kapital med 26,4% till 536 029 SEK indikerar att företaget finansierar sin tillväxt genom att ta ut medel från bolaget snarare än genom genererat resultat. Soliditeten på 46,8% är acceptabel men i nedåtgående trend. Företaget befinner sig i en expansionsfas med fokus på långsiktig tillväxt på bekostnad av kortvarig lönsamhet.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver forskning och utveckling inom framtidens mat med fokus på recycling, upcycling och certifiering. Verksamheten är internationell och nationell med säte i Stockholm. Denna typ av F&B-tech verksamhet kräver betydande investeringar i R&D och produktionskapacitet innan lönsamhet uppnås, vilket förklarar den aktuella finansiella profilen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk dramatiskt med 173 000 SEK från 182 000 SEK till 9 000 SEK, en minskning på 95,0%, vilket indikerar att kostnaderna växte betydligt snabbare än intäkterna.

Soliditet: Soliditeten på 46,8% innebär att nästan hälften av tillgångarna finansieras med eget kapital, vilket är en acceptabel nivå men visar en försämring från tidigare år.

Eget kapital: Eget kapital minskade med 192 128 SEK från 728 157 SEK till 536 029 SEK, främst på grund av det låga resultatet och eventuella utdelningar eller förluster som inte syns direkt i årets resultat.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade kraftigt med 221 287 SEK från 590 430 SEK till 811 717 SEK, vilket visar en stark marknadstillväxt på 70,3%.

Huvudrisker

  • Kraftigt sjunkande lönsamhet med vinstmarginal på endast 1,1% trots stark omsättningstillväxt
  • Minskande eget kapital med 192 128 SEK som begränsar finansiell flexibilitet
  • Höga investeringar i produktionsutrustning som ökar kapitalbindningen utan omedelbar lönsamhetsförbättring

Möjligheter

  • Exceptionellt stark omsättningstillväxt på 70,3% visar stor marknadsacceptans för produkterna
  • Investeringar i produktionskapacitet kan ge stordriftsfördelar och högre marginaler långsiktigt
  • Verksamhet inom recycling och upcycling av mat är en växande trend med god framtidspotential

Trendanalys

Omsättningen visar en tydlig nedåtgående trend med en kraftig nedgång från 2020 till 2023, följt av en partiell återhämtning 2024. Resultatutvecklingen är volatil med stora förluster 2021-2022, en exceptionellt stark vinst 2023 och sedan ett mycket lågt resultat 2024. Eget kapital och totala tillgångar har däremot vuxit markant de senaste två åren, särskilt 2023, vilket tyder på en betydande kapitalinsprutning eller omstrukturering det året. Soliditeten och vinstmarginalen följer samma mönster av stor volatilitet med en topp 2023 och sedan tillbaka till lägre nivåer. Trenderna pekar på ett företag som genomgått en omvandling med kapitalförstärkning men som fortfarande kämpar med att uppnå en stabil lönsamhet och omsättningstillväxt. Framtiden kommer sannolikt att kräva en stabilisering av verksamheten för att säkerställa en mer konsekvent positiv resultatutveckling.