3 188 775 SEK
Omsättning
▼ 32,6%
409 839 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 48,1%
0,3%
Soliditet
Mycket Låg
7,3%
Vinstmarginal
Stabil
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:4 757 331 SEK
Skulder:-3 269 713 SEK
Substansvärde:356 585 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

2020-11-25 - 2021-12-31 är företagets första verksamhetsår och det finns därför inga jämförelsetal från tidigare år. Verksamheten är tidigare bedriven i enskild firma.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Företaget registrerades 2020-11-25 och 2020-11-25 till 2021-12-31 var företagets första verksamhetsår.
  • Verksamheten bedrevs tidigare som enskild firma innan bolagisering.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2022) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med tydliga utmaningar i omsättning och lönsamhet men en positiv utveckling i eget kapital. Den kraftiga minskningen i både omsättning (-32,6%) och resultat (-48,1%) indikerar en svårare period, medan den starka tillväxten i eget kapital (+517,4%) visar på en förbättrad balansräkning. Den extremt låga soliditeten på 0,3% är dock en stor svaghet som begränsar företagets finansiella handlingsutrymme. Övergripande befinner sig företaget i en omställningsfas med behov av att vända den negativa trenden i försäljning och lönsamhet.

Företagsbeskrivning

Företaget är verksamt inom lantbruk med köttproduktion samt gräv- och transportentreprenad. Denna kombination av verksamheter är kapitalintensiv och känslig för fluktuationer i råvarupriser och efterfrågan, vilket kan förklara delar av den osäkra ekonomiska utvecklingen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll från 789 271 SEK till 409 839 SEK, en minskning på 379 432 SEK eller 48,1%. Trots lägre omsättning lyckades företaget fortfarande generera vinst, men lönsamheten har försämrats avsevärt.

Soliditet: Soliditeten på 0,3% är extremt låg och indikerar att nästan alla tillgångar är finansierade med skulder. Detta innebär högre finansiell risk och sämre kreditvärdighet.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 57 757 SEK till 356 585 SEK, en förbättring på 298 828 SEK eller 517,4%. Denna ökning beror sannolikt på att årets vinst har tillförts kapitalet, vilket stärker balansräkningen.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 6 679 814 SEK till 5 636 230 SEK, en nedgång på 1 043 584 SEK eller 32,6%. Denna betydande minskning kan tyda på förlorade kunder, lägre priser eller minskad produktion.

Huvudrisker

  • Extremt låg soliditet på 0,3% skapar sårbarhet för ekonomiska chocker och begränsar möjligheten till ytterligare lån.
  • Kraftig minskning av omsättning med 1 043 584 SEK indikerar potentiella problem med kundbas eller marknadsposition.
  • Resultatet halverades nästan med en minskning på 379 432 SEK, vilket visar på lönsamhetsproblem.
  • Tillgångarna minskade med 639 912 SEK, vilket kan tyda på avveckling av verksamheter eller försäljning av tillgångar.

Möjligheter

  • Eget kapital ökade dramatiskt med 298 828 SEK, vilket ger en bättre bas för framtida investeringar.
  • Företaget genererar fortfarande positivt resultat på 409 839 SEK trots utmanande förhållanden.
  • Bolagiseringen från enskild firma kan ha gett bättre möjligheter till expansion och investeringar.
  • Kombinationen av lantbruk och entreprenadverksamhet ger diversifiering som kan motverka säsongsvariationer.