45 816 000 SEK
Omsättning
▲ 11,2%
4 177 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 93,9%
18%
Soliditet
Stabil
9,1%
Vinstmarginal
Stabil
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:21 319 457 SEK
Skulder:-17 582 828 SEK
Substansvärde:3 736 629 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark utveckling med genomgående positiva trender inom alla nyckeltal. Den kraftiga resultatökningen på nästan 94% kombinerat med betydande tillväxt i omsättning, eget kapital och tillgångar indikerar ett företag i en expansiv fas. Den låga soliditeten är en utmaning, men den snabba förbättringen i eget kapital visar att företaget aktivt adresserar detta.

Företagsbeskrivning

Gudru Entreprenad AB är ett entreprenadföretag som specialiserat sig på asfaltarbeten inom väg- och byggsektorn. Bolaget är ett helägt dotterbolag till Björnebo Konsult AB och har verkat sedan 2017. Typiskt för branschen är kapitalintensiva investeringar i maskiner och utrustning, vilket speglas i de höga tillgångsvärdena.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet fördubblades nästan från 2 154 000 SEK till 4 177 000 SEK, en ökning på 93,9%. Denna extremt starka lönsamhetsförbättring är den mest imponerande aspekten av resultaträkningen.

Soliditet: Soliditeten på 18,0% är låg och indikerar ett högt belåningsgrad. Detta är vanligt i kapitalintensiva branscher som entreprenad, men är en viktig parameter att följa uppåt.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 2 168 782 SEK till 3 736 629 SEK, en tillväxt på 72,3%. Denna förbättring är direkt kopplad till det starka årets resultat.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 41 770 607 SEK till 46 064 180 SEK, en tillväxt på 11,2%. Detta visar en stabil och sund försäljningstillväxt i en mogen bransch.

Huvudrisker

  • Låg soliditet på 18,0% skapar sårbarhet för räntehöjningar och ekonomiska nedgångar.
  • Kraftig tillgångstillväxt på 51,6% till 21 319 457 SEK kan tyda på stor skuldsättning för att finansiera expansion.

Möjligheter

  • Exceptionellt stark resultattillväxt på 93,9% visar på effektiviserad verksamhet och god kostnadskontroll.
  • Stadig omsättningstillväxt på 11,2% indikerar ett konkurrenskraftigt företag i en växande marknad.
  • Kraftig ökning av eget kapital med 72,3% förbättrar företagets finansiella stabilitet långsiktigt.

Trendanalys

Alla trender pekar entydigt mot en stark förbättring: omsättning (+11,2%), resultat (+93,9%), eget kapital (+72,3%) och tillgångar (+51,6%). Företaget befinner sig i en tydlig expansionsfas med exceptionellt stark lönsamhetsutveckling som den främsta drivkraften.