1 163 681 SEK
Omsättning
▲ 111%
115 391 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 2 982%
26,5%
Soliditet
God
9,9%
Vinstmarginal
Stabil
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:448 891 SEK
Skulder:-323 935 SEK
Substansvärde:95 956 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark tillväxtfas med mer än fördubbling av omsättningen och en dramatisk resultatförbättring. Den snabba expansionen tyder på att företaget har etablerat en lönsam verksamhet men befinner sig fortfarande i en tidig fas med relativt låg soliditet. Den starka tillväxten i både omsättning och resultat indikerar att företaget har funnit en fungerande affärsmodell inom sitt nicheområde.

Företagsbeskrivning

Gula Villans AB bedriver uppfödning av sällskapsdjur sedan 2021 med säte i Grästorp, Västra Götalands län. Verksamheten är relativt ny men har redan etablerat en tydlig tillväxttrajektor inom den specifika nischen av sällskapsdjursuppfödning.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 3 744 SEK till 115 391 SEK, en ökning med 2 982% som indikerar att företaget inte bara växer utan också lyckas skala verksamheten lönsamt.

Soliditet: Soliditeten på 26,5% är acceptabel för ett företag i tillväxtfas men indikerar att det fortfarande finns ett betydande lånat kapital i verksamheten. Detta är typiskt för expanderande företag som investerar i tillgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 27 750 SEK till 95 956 SEK, en tillväxt på 246% som främst drivs av årets starka resultat och visar en hälsosam kapitaluppbyggnad.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade dramatiskt från 551 439 SEK till 1 163 681 SEK, en tillväxt på 111% som visar en mycket stark marknadsacceptans och framgångsrik expansion av verksamheten.

Huvudrisker

  • Relativt låg soliditet på 26,5% kan medföra högre finansiell risk vid oförutsedda nedgångar i verksamheten
  • Snabb tillväxt kräver kontinuerlig kapitaltillgång för att finansiera expansionen och investeringar i tillgångar
  • Tillgångstillväxt på 69,8% till 448 891 SEK indikerar betydande investeringar som måste generera avkastning

Möjligheter

  • Exceptionell omsättningstillväxt på 111% visar stark marknadsposition och efterfrågan på företagets produkter
  • Mycket hög resultattillväxt på 2 982% till 115 391 SEK indikerar effektiv kostnadskontroll och skalbar verksamhet
  • Kraftig ökning av eget kapital med 245,8% ger bättre finansiell stabilitet för framtida investeringar
  • Stabil vinstmarginal på 9,9% visar att företaget kan behålla lönsamhet trots snabb expansion

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka förbättringstrender: omsättning (+111%), resultat (+2982%), eget kapital (+245,8%) och tillgångar (+69,8%). Den samlade bilden är av ett företag i explosiv tillväxtfas med god lönsamhet men som fortfarande bygger upp sin finansiella stabilitet.