944 100 SEK
Omsättning
▲ 147,6%
212 365 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 187,1%
61,8%
Soliditet
Mycket God
22,5%
Vinstmarginal
Mycket Hög
180 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-01-19

Substansvärdering

Tillgångar:408 065 SEK
Skulder:-155 814 SEK
Substansvärde:252 251 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Omsättningen har ökat då förra räkenskapsåret var förkortat, samt att nya konsultuppdrag har tillkommit i enlighet med styrelsens affärsplan.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Omsättningen har ökat kraftigt, delvis på grund av att föregående räkenskapsår var förkortat.
  • Nya konsultuppdrag har tillkommit i enlighet med styrelsens affärsplan, vilket har bidragit till den starka tillväxten.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark tillväxt och lönsamhet under 2023. Med en omsättningstillväxt på nästan 150% och en resultattillväxt på över 187% befinner sig bolaget i en kraftig expansionsfas. Den mycket höga vinstmarginalen på 22,5% kombinerat med en solid soliditet på 61,8% indikerar ett välskött företag med god ekonomisk hälsa. Den snabba tillväxten i eget kapital med över 200% visar att företaget successivt bygger en stabil kapitalbas.

Företagsbeskrivning

Företaget verkar inom försäljning av digitala andelsspel, vilket är en niche inom spelbranschen med potentiellt höga marginaler. Den digitala karaktären innebär låga marginalkostnader och god skalbarhet, vilket stämmer väl överens med den höga vinstmarginalen som observerats.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 73 959 SEK till 212 365 SEK, en ökning med 138 406 SEK eller +187,1%. Denna ökning är högre än omsättningstillväxten, vilket indikerar förbättrad lönsamhet och styrka i affärsmodellen.

Soliditet: Soliditeten på 61,8% är mycket stark och indikerar att företaget har en låg belåningsgrad och god förmåga att klara oförutsedda motgångar. Detta är en utmärkt nivå som ger god finansiell stabilitet.

Eget kapital: Eget kapital mer än fördubblades från 83 726 SEK till 252 251 SEK, en ökning med 168 525 SEK eller +201,3%. Denna starka tillväxt drivs helt av årets starka resultat, vilket innebär att all tillväxt kommer från kvarhållet vinst och inte extern finansiering.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 381 259 SEK till 944 100 SEK, en ökning med 562 841 SEK eller +147,6%. Denna exceptionella tillväxt kan delvis förklaras av att föregående räkenskapsår var förkortat, men även av nya konsultuppdrag enligt styrelsens affärsplan.

Huvudrisker

  • Den extremt höga tillväxttakten kan vara svår att upprätthålla på lång sikt och kan leda till kapacitetsbrist eller kvalitetsproblem.
  • Företagets omsättning är fortfarande relativt blygsam på 944 100 SEK, vilket gör det sårbart för plötsliga förändringar i marknaden eller förlust av större kunder.
  • Verksamheten inom digitala spel kan vara säsongsbetonad eller underkastad snabba trendförändringar.

Möjligheter

  • Den mycket höga vinstmarginalen på 22,5% ger utrymme för framtida investeringar och expansion utan extern finansiering.
  • Den starka soliditeten på 61,8% ger företaget goda möjligheter att ta lån till förmånliga villkor om ytterligare expansion krävs.
  • Den beprövade affärsmodellen med konsultuppdrag visar på en replikerbar och skalbar verksamhet med stor tillväxtpotential.

Trendanalys

Alla nyckeltal visar exceptionellt starka förbättringstrender: omsättning (+147,6%), resultat (+187,1%), eget kapital (+201,3%) och tillgångar (+144,2%). Denna samstämmighet indikerar en genomgående och hållbar positiv utveckling i företagets alla finansiella dimensioner.