6 256 000 SEK
Omsättning
▲ 1,3%
869 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 17,6%
79,7%
Soliditet
Mycket God
13,9%
Vinstmarginal
Hög
180 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2022-05-27

Substansvärdering

Tillgångar:2 723 519 SEK
Skulder:-420 888 SEK
Substansvärde:1 656 631 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2021) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med starka balansräkningsförbättringar men samtidigt en tydlig resultatnedgång. Den höga soliditeten på 79,7% och den betydande tillväxten i eget kapital och tillgångar indikerar ett stabilt företag med god finansiell hälsa. Dock är den negativa resultattillväxten på -17,6% ett varningssignal som pekar på ökade kostnader eller lägre lönsamhet trots en marginell omsättningsökning.

Företagsbeskrivning

Bolaget driver pizzeria och grillrestaurang i Odensbacken med säte i Örebro. Denna typ av verksamhet är typiskt sett känslig för råvarupriser, personal-kostnader och lokal konkurrens, vilket kan förklara den observerade resultatnedgången trots stabil omsättning.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 1 054 000 SEK till 869 000 SEK, en minskning med 185 000 SEK eller 17,6%. Denna nedgång tyder på att kostnaderna har ökat snabbare än intäkterna.

Soliditet: Soliditeten på 79,7% är exceptionellt hög och indikerar ett mycket lågt belåningsgrad och stor finansiell styrka. Företaget skulle klara av ekonomiska nedgångar mycket väl.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 1 336 306 SEK till 1 656 631 SEK, en tillväxt på 24,0%. Denna förbättring beror sannolikt på att vinsten har kapitaliserats i företaget.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade marginellt från 6 177 286 SEK till 6 256 438 SEK, en tillväxt på 1,3%. Detta visar på en stabil kundbas men begränsad omsättningstillväxt.

Huvudrisker

  • Resultatet sjönk med 17,6% trots en liten omsättningsökning, vilket pekar på allvarliga lönsamhetsproblem.
  • Kostnadsökningar inom råvaror, energi eller personal kan vara en bidragande orsak till den fallande vinstmarginalen.

Möjligheter

  • Den exceptionellt höga soliditeten på 79,7% ger företaget utrymme att investera eller ta lån för att vända trenden.
  • Tillgångarna ökade med 27,5% till 2 723 519 SEK, vilket kan indikera investeringar i utrustning eller lokaler som kan ge framtida tillväxt.

Trendanalys

Trenderna är motstridiga: positiv utveckling i balansräkningen (eget kapital +24,0%, tillgångar +27,5%) men negativ utveckling i resultaträkningen (resultat -17,6%). Den övergripande trenden pekar på ett stabilt men lönsamhetsutmanat företag.