60 000 SEK
Omsättning
▼ 69,2%
2 918 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 79,7%
82,8%
Soliditet
Mycket God
4 019%
Vinstmarginal
Artificiell
2 500 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-06-28

Substansvärdering

Tillgångar:6 892 865 SEK
Skulder:-709 707 SEK
Substansvärde:3 858 158 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en extremt paradoxal utveckling med en dramatisk omsättningsnedgång på 69,2% samtidigt som resultatet förbättras med 79,7%. Den artificiella vinstmarginalen på 4019,0% indikerar att resultatet inte härrör från den ordinarie verksamheten utan troligen från extraordinära poster som försäljning av tillgångar eller omvärderingar. Trots den negativa omsättningsutvecklingen visar företaget stark balansräkningsutveckling med ökning av eget kapital och tillgångar, vilket pekar på en omstrukturering eller förändrad verksamhetsinriktning.

Företagsbeskrivning

Företaget är registrerat i Höör sedan 2013, vilket indikerar ett etablerat bolag som genomgår en betydande förändring i sin verksamhetsmodell eller affärsinriktning baserat på de extremt avvikande nyckeltalen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet ökade från 1 624 000 SEK till 2 918 000 SEK, en förbättring med 1 294 000 SEK (+79,7%), men den artificiella vinstmarginalen visar att detta inte kommer från ordinarie verksamhet.

Soliditet: Soliditeten på 82,8% är exceptionellt stark och visar att företaget har mycket låg belåning och kan absorbera ekonomiska nedgångar, vilket är positivt i denna omställningsfas.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 2 765 715 SEK till 3 858 158 SEK, en tillväxt på 1 092 443 SEK (+39,5%), vilket främst drivs av det starka resultatet trots låg omsättning.

Nettoomsättning: Omsättningen sjönk dramatiskt från 736 125 SEK till 72 596 SEK, en minskning på 663 529 SEK (-90,1%), vilket indikerar en kraftig nedtrappning eller omstrukturering av kärnverksamheten.

Huvudrisker

  • Extrem omsättningsnedgång på 90,1% riskerar att göra verksamheten ohållbar på lång sikt om inte ny inkomstkälla etableras
  • Artificiell vinstmarginal skapar osäkerhet kring lönsamhetens hållbarhet utan extraordinära intäkter
  • Kraftig omsättningsminskning kan indikera förlust av kunder eller marknadsandelar

Möjligheter

  • Exceptionellt stark soliditet på 82,8% ger goda förutsättningar för investeringar och verksamhetsomställning
  • Resultatförbättring med 1 294 000 SEK visar på effektiv kapitalförvaltning eller lyckad tillgångsförsäljning
  • Tillgångstillväxt på 63,6% till 6 892 865 SEK indikerar investeringar som kan bära framtida intäkter

Trendanalys

Företaget befinner sig i en tydlig omställningsfas med motriktade trender: negativ omsättningsutveckling (-69,2%) men positiv resultatutveckling (+79,7%). Den starka balansräkningen med ökande eget kapital (+39,5%) och tillgångar (+63,6%) kombinerat med exceptionell soliditet (82,8%) pekar på en medveten strategisk ompositionering snarare än en ofrivillig nedgång.