1 484 617 SEK
Omsättning
▲ 25%
515 052 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 54,8%
84%
Soliditet
Mycket God
34,7%
Vinstmarginal
Mycket Hög
200 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2023-09-22

Substansvärdering

Tillgångar:2 789 081 SEK
Skulder:-183 869 SEK
Substansvärde:2 025 212 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med mycket höga lönsamhetsmarginaler och imponerande tillväxttakt. Soliditeten på 84% är extremt robust och indikerar ett företag med minimal skuldsättning. Den kombinerade tillväxten i omsättning (+24,9%) och resultat (+54,8%) visar att företaget inte bara växer utan också blir mer lönsamt. Detta är ett moget men fortfarande expansivt företag som tydligt har hittat en lönsam nisch.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett etablerat teknikkonsultbolag inom bygg- och anläggningsteknik som även tillverkar varor i betong, cement och gips. Denna kombination av konsultverksamhet och tillverkning förklarar den exceptionellt höga vinstmarginalen på 34,7%, vilket är ovanligt högt för branschen och tyder på specialiserade produkter/tjänster med högt värde.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 332 802 SEK till 515 052 SEK, en ökning med 182 250 SEK eller 54,8%. Denna högre tillväxt än omsättningen indikerar förbättrad effektivitet och skalbarhet.

Soliditet: Soliditeten på 84,0% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket stabilt med minimalt beroende av lånade medel. Detta ger stor finansiell flexibilitet och låg riskexponering.

Eget kapital: Eget kapital växte från 1 820 893 SEK till 2 025 212 SEK, en ökning med 204 319 SEK. Hela denna ökning kan förklaras av årets vinst på 515 052 SEK (minus eventuella utdelningar).

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 188 179 SEK till 1 484 617 SEK, en tillväxt på 296 438 SEK eller 24,9%. Detta visar en stark efterfrågan på företagets tjänster och produkter.

Huvudrisker

  • Företagets omsättning på 1,5 miljoner SEK är fortfarande relativt blygsam för ett 10-årigt företag, vilket kan indikera begränsad marknadsstorlek eller kapacitet.
  • Den höga soliditeten kan också ses som en ineffektiv kapitalanvändning om pengarna inte investeras tillräckligt i tillväxt.

Möjligheter

  • Exceptionellt hög vinstmarginal på 34,7% ger utrymme för investeringar i framtida tillväxt utan extern finansiering.
  • Stark tillväxt i både omsättning (+24,9%) och resultat (+54,8%) visar god momentum och marknadsacceptans.
  • Mycket hög soliditet (84,0%) ger utmärkta förutsättningar för att finansiera expansion eller investeringar i ny utrustning.

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka förbättringstrender: omsättning (+24,9%), resultat (+54,8%), eget kapital (+11,2%) och tillgångar (+6,9%). Den kombinerade trenden pekar mot ett företag i accelererande tillväxtfas med ökande lönsamhet och finansiell stabilitet.