782 738 SEK
Omsättning
▲ 0,6%
265 104 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 24,9%
75,8%
Soliditet
Mycket God
33,9%
Vinstmarginal
Mycket Hög
204 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-10-07

Substansvärdering

Tillgångar:912 556 SEK
Skulder:-220 531 SEK
Substansvärde:692 025 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en stabil finansiell prestation med stark lönsamhet och soliditet. Trots en marginell omsättningsökning på endast 0,6% har bolaget lyckats öka sitt resultat avsevärt med 24,9%, vilket indikererar en effektiv kostnadskontroll eller förbättrad produktivitet. Den mycket höga vinstmarginalen på 33,9% är exceptionell och tyder på en stark konkurrensfördel. Den något minskade tillgångsbasen (-1,2%) tillsammans med en ökning av eget kapital signalerar en potentiell omläggning av verksamheten eller en effektivisering av balansräkningen. Överlag befinner sig företaget i en mycket sund finansiell position.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver taxiverksamhet med person- och godstransporter, en bransch som kännetecknas av relativt låga omsättningsmarginaler och höga rörliga kostnader. Den mycket höga vinstmarginalen är därför anmärkningsvärd och kan tyda på en specialiserad nisch, hög effektivitet eller en unik affärsmodell inom sektorn.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Årets resultat blev 265 104 SEK, en kraftig förbättring med 52 802 SEK (24,9%) jämfört med föregående års 212 302 SEK. Denna betydande resultatförbättring trots en stabil omsättning visar på starkt förbättrad lönsamhet.

Soliditet: Soliditeten på 75,8% är exceptionellt hög och betyder att över tre fjärdedelar av företagets tillgångar finansieras med eget kapital. Detta ger företaget en mycket låg finansieringsrisk och stor motståndskraft mot nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital uppgick till 692 025 SEK, en ökning med 27 317 SEK (4,1%) från 664 708 SEK föregående år. Ökningen är direkt kopplad till det starka årets resultat som tillförts kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen uppgick till 782 738 SEK för 2024, en mycket blygsam ökning med 4 310 SEK (0,6%) från föregående års 778 428 SEK. Detta indikererar en mogen eller starkt konkurrensutsatt marknad.

Huvudrisker

  • Den minimala omsättningstillväxten på 0,6% kan indikera en begränsad marknadstillväxt eller hård konkurrens.
  • Minskande tillgångar på -1,2% kan, om trenden fortsätter, påverka företagets operativa kapacitet på sikt.

Möjligheter

  • Den exceptionellt höga vinstmarginalen på 33,9% ger utrymme för investeringar i tillväxt eller priskonkurrens.
  • Den starka soliditeten på 75,8% ger utmärkta förutsättningar att ta lån för expansion till förmånliga villkor om så önskas.
  • Den betydande resultatförbättringen med 52 802 SEK visar på en mycket effektiv verksamhetsstyrning.