5 686 000 SEK
Omsättning
▼ 22,6%
821 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 27,4%
76,1%
Soliditet
Mycket God
14,3%
Vinstmarginal
Hög
200 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-10-08

Substansvärdering

Tillgångar:4 012 907 SEK
Skulder:-855 838 SEK
Substansvärde:2 652 166 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med tydliga utmaningar i rörelseresultatet samtidigt som balansräkningen förbättras markant. Den kraftiga minskningen i både omsättning (-22,6%) och resultat (-27,4%) indikerar operativa svårigheter, medan den starka tillväxten i eget kapital (+39,2%) och tillgångar (+23,5%) visar på en solid kapitalstruktur. Den höga soliditeten på 76,1% ger företaget god finansiell styrka att hantera den aktuella nedgången.

Företagsbeskrivning

Företaget med säte i Tranemo, Västra Götalands län, är registrerat sedan 2020 och har därmed verkat i cirka 4 år. Den specifika verksamhetsbeskrivningen saknas i datan, men företaget bedriver någon form av kommersiell verksamhet med en omsättning på 5,7 miljoner SEK.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll från 1 130 000 SEK till 821 000 SEK, en minskning på 309 000 SEK (-27,4%). Trots lägre omsättning upprätthåller företaget fortfarande en vinstnivå på över 800 000 SEK.

Soliditet: Soliditeten på 76,1% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket välkapitaliserat med låg belåningsgrad, vilket ger god finansiell stabilitet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 904 899 SEK till 2 652 166 SEK, en tillväxt på 747 267 SEK (+39,2%). Denna kraftiga ökning kan tyda på att vinsten har reinvesterats eller att det skett kapitaltillskott.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 7 510 421 SEK till 5 724 663 SEK, en nedgång på 1 785 758 SEK (-22,6%). Detta indikerar en betydande försämring av försäljningsvolymen eller prispress.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 22,6% från föregående år indikerar möjliga marknadsproblem eller konkurrensutsättning
  • Resultatet sjönk med 27,4% vilket visar på sämre lönsamhet trots den höga soliditeten
  • Företaget kan behöva adressera orsakerna till den negativa försäljningstrenden för att vända utvecklingen

Möjligheter

  • Exceptionellt stark soliditet på 76,1% ger företaget finansiell robusthet att investera i tillväxt eller klara av konjunkturnedgångar
  • Eget kapital ökade med 747 267 SEK till 2,65 miljoner SEK, vilket skapar goda förutsättningar för framtida investeringar
  • Företaget genererar fortfarande positivt resultat på 821 000 SEK trots den svåra omsättningsutvecklingen