1 123 006 SEK
Omsättning
▲ 23,9%
157 089 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 30,1%
49,4%
Soliditet
Mycket God
14%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 113 217 SEK
Skulder:-562 969 SEK
Substansvärde:550 248 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stark tillväxt i omsättning och balansräkning men samtidigt en markant försämring av lönsamheten. Omsättningen har ökat med 23,9% till 1,1 miljoner SEK, vilket indikerar god marknadsacceptans och försäljningsframgång. Tillgångarna har vuxit med 36,6% och det egna kapitalet med 28,7%, vilket stärker företagets finansiella bas. Den största utmaningen är den kraftiga resultatnedgången på 30,1% trots högre omsättning, vilket tyder på ökade kostnader eller lägre marginaler i projekten. Den höga soliditeten på 49,4% ger dock en god buffert mot motgångar.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett bygg- och interiörföretag baserat i Göteborg som verkar med nybyggnation, tillbyggnation, reparation, rivning samt köks- och badrumsinredning. Det registrerades som aktiebolag 2016 efter en omvandling från enskild firma, vilket innebär att det har en etablerad verksamhet med flera års erfarenhet.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 224 636 SEK till 157 089 SEK, en minskning på 67 547 SEK eller 30,1%. Denna nedgång trots högre omsättning indikerar sannolikt stigande material- eller driftskostnader, eller att vissa projekt har levererats med lägre marginaler.

Soliditet: Soliditeten på 49,4% är mycket stark och visar att nästan hälften av tillgångarna finansieras med eget kapital. Detta ger företaget god kreditvärdighet och finansiell stabilitet att investera i framtida tillväxt.

Eget kapital: Det egna kapitalet ökade från 427 482 SEK till 550 248 SEK, en tillväxt på 122 766 SEK. Denna förbättring beror främst på att årets resultat på 157 089 SEK tillförts kapitalet, vilket överstiger eventuella utdelningar eller andra kapitalförändringar.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 906 458 SEK till 1 123 006 SEK, en tillväxt på 216 548 SEK eller 23,9%. Detta visar på en stark försäljningsutveckling och framgångsrik expansion av verksamheten.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatnedgång på 67 547 SEK trots ökad omsättning indikerar problem med kostnadskontroll eller lägre marginaler i projekt.
  • Resultatmarginelen sjunker från cirka 24,8% till 14,0%, vilket kan påverka den långsiktiga lönsamheten om trenden fortsätter.

Möjligheter

  • Stark omsättningstillväxt på 23,9% visar på god marknadsposition och potential för ytterligare expansion.
  • Hög soliditet på 49,4% ger utrymme för att ta lån till framtida investeringar utan att äventyra finansiell stabilitet.
  • Tillgångstillväxt på 36,6% indikerar att företaget investerar i verksamheten för framtida tillväxt.