191 000 SEK
Omsättning
▲ 27,3%
399 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 743,6%
92%
Soliditet
Mycket God
60,5%
Vinstmarginal
Mycket Hög
300 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2025-04-15

Substansvärdering

Tillgångar:696 698 SEK
Skulder:-57 187 SEK
Substansvärde:639 511 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Företaget har sålt sin campingverksamhet under året, vilket är den mest betydelsefulla händelsen och den primära drivkraften bakom den exceptionella resultatutvecklingen.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark prestation under 2024 med en dramatisk förbättring från föregående års negativa resultat. Den höga vinstmarginalen på 60,5% kombinerat med en mycket hög soliditet på 92% indikerar ett företag i mycket god finansiell hälsa. Den massiva resultatförbättringen med 743,5% tillsammans med betydande tillväxt inom alla nyckeltal pekar på en genomgripande positiv förändring i verksamheten, sannolikt kopplad till försäljningen av campingen.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver verksamhet inom camping i Moskosel och mindre byggnadsarbeten med säte i Arvidsjaur. Årsredovisningen specificerar att campingen har sålts under året, vilket förklarar den exceptionella resultatutvecklingen. Denna typ av verksamhet är typiskt sesongbetonad och känslig för turismtrender.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från ett förlustår på -62 000 SEK till en vinst på 399 000 SEK. Denna förbättring med 461 000 SEK är extremt positiv och sannolikt driven av försäljningen av campingen.

Soliditet: Soliditeten på 92,0% är exceptionellt hög och indikerar ett mycket lågt belåningsgrad och finansiell stabilitet. Företaget är i princip skuldfritt i förhållande till sina tillgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 509 320 SEK till 639 511 SEK, en tillväxt på 130 191 SEK (25,6%). Denna förbättring är direkt kopplad till årets starka resultat.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade kraftigt från 150 000 SEK till 660 278 SEK, en tillväxt på 340%. Denna fyrdubblering indikerar antingen en betydande expansion av kvarvarande verksamhet eller intäkter från försäljningen av campingen.

Huvudrisker

  • Framtida intäktsunderlag är oklart efter försäljningen av den huvudsakliga verksamheten (campingen).
  • Den kvarvarande verksamheten med mindre byggnadsarbeten har en betydligt lägre omsättningsbas på cirka 660 000 SEK.
  • Den exceptionella resultatutvecklingen 2024 är sannolikt engångsartad genom försäljning, vilket skapar utmaningar för att upprätthålla lönsamheten framöver.

Möjligheter

  • Företaget sitter på ett starkt eget kapital på 639 511 SEK och mycket hög soliditet, vilket ger utmärkta förutsättningar för att investera i ny verksamhet.
  • Kunskapen från byggnadsverksamheten kan utnyttjas för att expandera denna verksamhetsgren.
  • Den finansiella styrkan ger goda möjligheter till diversification eller investeringar utan behov av extern finansiering.

Trendanalys

Alla trender visar stark förbättring: omsättning (+27,3%), resultat (+743,5%), eget kapital (+25,6%) och tillgångar (+30,9%). Denna samstämmiga positiva utveckling across all metrics, especially the extraordinary profit growth, indicates a transformative year for the company, primarily driven by the sale of the camping business rather than organic operational growth.