3 313 595 SEK
Omsättning
▲ 1,6%
619 781 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 37,2%
70%
Soliditet
Mycket God
18,7%
Vinstmarginal
Hög
500 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-04-01

Substansvärdering

Tillgångar:2 290 992 SEK
Skulder:-597 335 SEK
Substansvärde:1 210 431 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en mycket positiv utveckling med starka förbättringar på alla centrala områden. Trots en blygsam omsättningstillväxt på 1,6% har bolaget lyckats öka resultatet dramatiskt med 37,2%, vilket indikererar effektiviserade verksamheter och förbättrad lönsamhet. Den höga soliditeten på 70,0% kombinerat med en betydande tillväxt i eget kapital (+17,2%) och tillgångar (+26,4%) pekar på ett stabilt och sundt företag med god finansiell styrka.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver båttaxi, båtcharterverksamhet och eventarrangemang för grupper i Stockholm. Denna typ av verksamhet är ofta säsongsbetonad och kräver investeringar i båtmaterial och underhåll, vilket gör den höga soliditeten särskilt imponerande.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 451 651 SEK till 619 781 SEK, en ökning med 168 130 SEK eller 37,2%. Denna stora resultatförbättring påvisar en effektiv kostnadskontroll och förbättrad lönsamhet.

Soliditet: En soliditet på 70,0% är exceptionellt starkt och långt över branschgenomsnittet. Det innebär att företaget är mycket självfinansierat och har en låg belåningsgrad, vilket ger stor motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 032 708 SEK till 1 210 431 SEK, en tillväxt på 177 723 SEK eller 17,2%. Ökningen är direkt kopplad till det starka årets resultat som tillförts det egna kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade marginellt från 3 283 723 SEK till 3 313 595 SEK, en tillväxt på 29 872 SEK eller 1,6%. Denna stabila omsättning visar på ett etablerat kundunderlag.

Huvudrisker

  • Den låga omsättningstillväxten på 1,6% kan indikera en mogen eller begränsad marknad, vilket i längden kan begränsa den totala tillväxtpotentialen.
  • Verksamheten är sannolikt säsongsbetonad (båtturism), vilket skapar osäkerhet i den kontinuerliga intäktsgenereringen under hela året.
  • Tillgångstillväxten på 26,4% till 2 290 992 SEK kan tyda på stora investeringar; att upprätthålla avkastningen på dessa nya tillgångar är en viktig framtidsrisk.

Möjligheter

  • Den exceptionellt höga vinstmarginalen på 18,7% ger utrymme för investeringar i marknadsföring och expansion för att driva på omsättningstillväxten.
  • Den starka balansräkningen med hög soliditet ger goda förutsättningar att ta lån till förmånliga villkor för att finansiera expansion eller nya investeringsprojekt.
  • Den betydande resultattillväxten på 37,2% visar på en mycket effektiv organisation med potential att skal upp verksamheten vid en omsättningsökning.