4 074 000 SEK
Omsättning
▲ 13,1%
174 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 33,9%
32,4%
Soliditet
God
4,1%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:2 044 524 SEK
Skulder:-1 376 386 SEK
Substansvärde:644 901 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en positiv utveckling med stark tillväxt i omsättning, resultat och eget kapital, men med en samtidig minskning av totala tillgångar som indikerar en omstrukturering eller effektivisering. Den låga vinstmarginalen på 4,1% tyder på ett prispressat branschsegment, medan soliditeten på 32,4% är acceptabel för en däckverkstad. Företaget verkar vara i en fas av kontrollerad expansion med fokus på lönsamhet snarare än tillgångsackumulering.

Företagsbeskrivning

Företaget är en däckverkstad med försäljning av däck och relaterad verksamhet, etablerat 2013 och med moderbolag inom djurtranporter. Som typiskt för branschen kräver verksamheten betydande inventarieinvesteringar i däcklager och verktyg, vilket förklarar den höga tillgångsbasen trots den relativt blygsamma omsättningen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 130 000 SEK till 174 000 SEK, en ökning med 44 000 SEK eller 33,8%, vilket indikerar förbättrad lönsamhet trots den låga vinstmarginalen

Soliditet: Soliditeten på 32,4% är inom acceptabla gränser för branschen och visar att företaget har en balanserad kapitalstruktur med rimlig belåning

Eget kapital: Eget kapital ökade från 513 798 SEK till 644 901 SEK, en tillväxt på 131 103 SEK eller 25,5%, vilket främst drivs av årets vinst och stärker företagets finansiella stabilitet

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 3 627 155 SEK till 4 241 222 SEK, en tillväxt på 614 067 SEK eller 16,9%, vilket visar på stark marknadsutveckling och framgångsrik försäljningsverksamhet

Huvudrisker

  • Den låga vinstmarginalen på 4,1% gör företaget sårbart för kostnadsökningar och priskonkurrens
  • Minskande tillgångar från 2 087 766 SEK till 2 044 524 SEK kan indikera nedskärningar i investeringar som kan påverka långsiktig tillväxt
  • Branschens cykliska karaktär med säsongsbetonad däckförsäljning skapar osäkerhet i kontinuerlig lönsamhet

Möjligheter

  • Stark omsättningstillväxt på 16,9% visar på god marknadsposition och expansionspotential
  • Resultattillväxt på 33,8% överträffar omsättningstillväxten, vilket indikerar förbättrad effektivitet
  • Ökning av eget kapital med 131 103 SEK ger bättre finansieringsmöjligheter för framtida investeringar

Trendanalys

Företaget visar starka positiva trender i kärnverksamheten med förbättringar i omsättning (+13,1%), resultat (+33,9%) och eget kapital (+25,5%), men med en negativ trend i tillgångar (-2,1%) som kan tyda på avveckling av mindre lönsam verksamhet eller effektivisering av tillgångsbasen