33 037 000 SEK
Omsättning
▲ 53%
12 939 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 145,2%
38,6%
Soliditet
God
31,7%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:36 661 946 SEK
Skulder:-20 880 808 SEK
Substansvärde:7 866 803 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Omsättningen i företaget har ökat med över 50% från föregående år och beror i huvudsak på att mjölkpriset ökat i samma storleksordning.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Omsättningen har ökat med över 50% från föregående år, vilket huvudsakligen beror på att mjölkpriset ökat i samma storleksordning.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2022) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark prestation med kraftiga förbättringar inom alla nyckeltal. Omsättningen har ökat med över 50%, resultatet har mer än fördubblats, och eget kapital har nästan tredubblats. Den mycket höga vinstmarginalen på 31,7% indikerar en extremt lönsam verksamhet, vilket tillsammans med en soliditet på 38,6% pekar på ett stabilt och välskött företag som drait stor nytta av gynnsamma marknadsförhållanden.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver lantbruk med inriktning på mjölkproduktion och uppfödning av nötkreatur samt maskinentreprenad. Verksamheten är typisk för jordbrukssektorn med känslighet för råvarupriser, vilket förklarar den starka kopplingen mellan mjölkprisutveckling och företagets finansiella resultat.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 5 278 000 SEK till 12 939 000 SEK, en ökning på 145,2%. Denna extraordinära resultatförbättring visar hur lönsam verksamheten blivit under gynnsamma marknadsförhållanden.

Soliditet: Soliditeten på 38,6% är god och indikerar ett stabilt kapitaltäckning. Detta är en förbättring från tidigare år och visar att företaget har en sund balans mellan eget kapital och skulder.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 2 626 162 SEK till 7 866 803 SEK, en tillväxt på 199,6%. Denna kraftiga ökning beror främst på det mycket starka resultatet under året som tillfört kapital till företaget.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade kraftigt från 27 205 929 SEK till 40 812 267 SEK, en tillväxt på 53,0%. Denna betydande ökning beror främst på starka mjölkpriser på marknaden.

Huvudrisker

  • Företagets exceptionella resultat är starkt kopplat till höga mjölkpriser, vilket skapar sårbarhet vid eventuella prisfall på råvarumarknaden.
  • Den snabba tillväxten i tillgångar från 18 0 08 017 SEK till 36 661 946 SEK kan indikera stora investeringar som kräver avkastning för att bibehålla lönsamheten.

Möjligheter

  • Den mycket höga vinstmarginalen på 31,7% ger utrymme för framtida investeringar och buffert vid eventuella prisfall.
  • Kraftig tillväxt i eget kapital till 7 866 803 SEK ger goda förutsättningar för att finansiera framtida expansion eller motstå ekonomiska nedgångar.
  • Erfarenheten av att hantera starka marknadsfluktuationer kan stärka företagets konkurrensfördelar på lång sikt.

Trendanalys

Alla trendindikatorer visar FÖRBÄTTRING: omsättningstillväxt (+53,0%), resultattillväxt (+145,2%), eget kapital tillväxt (+199,6%) och tillgångstillväxt (+103,6%). Denna enhetliga och kraftiga positiva utveckling i alla nyckeltal indikerar ett företag i stark tillväxtfas med exceptionellt goda resultat under rapporteringsperioden.