991 000 SEK
Omsättning
▼ 9%
155 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 72,2%
20%
Soliditet
Stabil
14,8%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 260 853 SEK
Skulder:-1 008 819 SEK
Substansvärde:252 034 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en komplex bild med starka lönsamhetsförbättringar men samtidigt oroande omsättnings- och tillgångsminskning. Den kraftiga resultatförbättringen på 72.2% och den nästan fördubblade eget kapitalet tyder på effektiviserade verksamheter eller kostnadsbesparingar. Den höga vinstmarginalen på 14.8% är imponerande. Samtidigt är den fallande omsättningen på -9.0% och minskande tillgångar på -14.3% varningssignaler som kan indikera en strategisk omställning eller nedskalning av verksamheten.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver en diversifierad verksamhet som inkluderar försäljning av träningsmaskiner, träningskurser i egen lokal, personaluthyrning inom flera områden och uthyrning av egen fastighet. Denna mångfacetterade verksamhetsmodell kan förklara de motstridiga trenderna i siffrorna, där vissa verksamhetsgrenar presterar bättre än andra.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 90 000 SEK till 155 000 SEK, en ökning med 65 000 SEK (+72.2%). Denna kraftiga förbättring trots lägre omsättning indikerar stark kostnadskontroll eller förbättrad lönsamhet i kvarvarande verksamheter.

Soliditet: Soliditeten på 20.0% är relativt låg och indikerar ett högt belåningsgrad. Detta kan begränsa företagets möjligheter till ytterligare lån och investeringar, men den snabba förbättringen av eget kapital är positivt.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 129 374 SEK till 252 034 SEK, en tillväxt på 122 660 SEK (+94.8%). Denna fördubbling kan huvudsakligen förklaras av årets vinst på 155 000 SEK som tillförts kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 1 111 205 SEK till 1 051 250 SEK, en nedgång på 59 955 SEK (-9.0%). Detta kan tyda på minskad efterfrågan, förlorade kunder eller en medveten strategi att fokusera på mer lönsamma verksamhetsområden.

Huvudrisker

  • Fallen omsättning på 1 051 250 SEK kan indikera konkurrensproblem eller minskad marknadsandel
  • Låg soliditet på 20.0% begränsar företagets finansieringsmöjligheter och skuldbärandekapacitet
  • Minskande tillgångar från 1 472 149 SEK till 1 260 853 SEK kan tyda på avveckling av verksamheter eller försäljning av tillgångar

Möjligheter

  • Exceptionellt stark resultattillväxt på +72.2% visar förmåga att generera vinst trots utmanande försäljningsförhållanden
  • Kraftig ökning av eget kapital med 122 660 SEK förbättrar företagets finansiella stabilitet på lång sikt
  • Hög vinstmarginal på 14.8% indikerar effektiv verksamhetsstyrning och konkurrensfördelar i lönsamhet
  • Diversifierad verksamhetsmodell ger möjlighet att omfördela resurser till mer lönsamma områden