474 073 SEK
Omsättning
▲ 69,8%
97 947 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 198,7%
88,7%
Soliditet
Mycket God
20,7%
Vinstmarginal
Mycket Hög
350 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-06-14

Substansvärdering

Tillgångar:610 480 SEK
Skulder:-42 000 SEK
Substansvärde:437 481 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark förbättring från ett förlustår till en mycket lönsam verksamhet. Den kraftiga omsättningstillväxten på nästan 70% kombinerat med en vinstmarginal på över 20% indikerar att företaget har lyckats skalfördelar och förbättrat sin lönsamhet avsevärt. Den höga soliditeten på 88,7% visar på en mycket stabil finansiell struktur med begränsat skuldsättning. Företaget befinner sig i en stark tillväxtfas med positiva trender inom alla nyckeltal.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver träningsverksamhet inklusive styrke- och motionsträning samt försäljning av träningsutrustning, kläder och kosttillskott. Denna kombination av tjänster och produkter skapar flera intäktskällor, vilket kan förklara den starka omsättningstillväxten. Verksamhetsmodellen med både träningsverksamhet och produktförsäljning är typisk för fitnessbranschen där kunder ofta söker kompletta lösningar.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från en förlust på -99 277 SEK till en vinst på 97 947 SEK, en positiv förändring på 197 224 SEK. Denna förvandling från förlust till hög lönsamhet indikerar stark kostnadskontroll och effektiviserad verksamhet.

Soliditet: Soliditeten på 88,7% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket välkapitaliserat med minimalt skuldsättning. Detta ger företaget god motståndskraft mot ekonomiska nedgångar och möjlighet till framtida investeringar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 378 420 SEK till 437 481 SEK, en tillväxt på 59 061 SEK eller 15,6%. Denna ökning kommer främst från årets vinst, vilket stärker företagets finansiella bas utan extern finansiering.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 279 254 SEK till 474 073 SEK, en tillväxt på 194 819 SEK eller 69,8%. Denna kraftiga ökning visar att företaget har lyckats expandera sin kundbas och/ör öka försäljningen till befintliga kunder avsevärt.

Huvudrisker

  • Den snabba tillväxten på 69,8% kan vara svår att upprätthålla på lång sikt
  • Företagets relativt låga omsättning på 474 073 SEK trots att det är registrerat sedan 2013 kan indikera begränsad marknadspenetration
  • Branschens konkurrens kan pressa marginaler i framtiden trots dagens höga vinstmarginal

Möjligheter

  • Den exceptionellt höga soliditeten på 88,7% ger utrymme för investeringar i expansion utan extern finansiering
  • Kombinationen av tjänste- och produktförsäljning skapar flera intäktsströmmar och korsförsäljningsmöjligheter
  • Den mycket höga vinstmarginalen på 20,7% visar på en hållbar affärsmodell med god lönsamhet

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka positiva trender: omsättningstillväxt (+69,8%), resultattillväxt (+198,7%), eget kapital tillväxt (+15,6%) och tillgångstillväxt (+20,5%). Denna konsekventa förbättring över alla områden indikerar en välbalanserad och hållbar tillväxt som inte bara drivs av ökad omsättning utan även förbättrad lönsamhet och kapitalstruktur.