42 351 387 SEK
Omsättning
▲ 3,7%
1 933 352 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 33,9%
48,1%
Soliditet
Mycket God
4,5%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:19 621 621 SEK
Skulder:-9 566 241 SEK
Substansvärde:7 027 177 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en oroande negativ trend trots stabil omsättning. Resultatet har kraftigt försämrats med över 33% nedgång, vilket har lett till en betydande minskning av eget kapital på 17,6%. Den låga vinstmarginalen på 4,5% indikerar utmaningar med lönsamhet trots en liten omsättningsökning. Soliditeten på 48,1% är fortfarande acceptabel men har sannolikt försämrats från föregående år. Företaget verkar möta strukturella lönsamhetsutmaningar som påverkar dess finansiella ställning.

Företagsbeskrivning

Företaget är etablerat sedan 2001 och verkar inom reparation och underhåll av maskiner för tillverkningsindustrier och värmeverk. Denna typ av verksamhet är vanligtvis cyklisk och beroende av industriinvesteringar och underhållsbudgetar hos kunderna. Branschen kännetecknas ofta av konkurrens om serviceavtal och prispress.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet minskade kraftigt från 2 926 666 SEK till 1 933 352 SEK, en minskning på 993 314 SEK eller 33,9%. Denna dramatiska nedgång i vinst trots stabil omsättning indikerar ökade kostnader eller sämre marginaler.

Soliditet: Soliditeten på 48,1% är fortfarande god och visar att företaget har en balanserad kapitalstruktur, men trenden är negativ med minskande eget kapital.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 8 533 595 SEK till 7 027 177 SEK, en minskning på 1 506 418 SEK. Denna minskning är direkt kopplad till det sämre årets resultat och eventuella utdelningar eller förluster.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade marginellt från 42 423 345 SEK till 42 860 746 SEK, en ökning på 437 401 SEK eller 1,0%. Denna lilla ökning visar att företaget behåller sin kundbas men inte lyckas expandera marknadsandelar.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatminskning på 993 314 SEK trots stabil omsättning indikerar strukturella lönsamhetsproblem
  • Minskande eget kapital på 1 506 418 SEK försvagar företagets finansiella styrka
  • Låg vinstmarginal på 4,5% begränsar investeringsmöjligheter och buffertkapacitet
  • Negativ trend i alla nyckeltal utom omsättning pekar på systematiska utmaningar

Möjligheter

  • Stabil omsättning på över 42 miljoner SEK visar att kundbasen finns kvar
  • God soliditet på 48,1% ger fortfarande finansiell stabilitet
  • Etablerad verksamhet sedan 2001 ger erfarenhet och kundrelationer
  • Branschen för underhåll och reparation har kontinuerligt behov oavsett konjunktur