521 000 SEK
Omsättning
▲ 154,2%
247 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 2 844,4%
30%
Soliditet
God
47,4%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 533 888 SEK
Skulder:-1 035 741 SEK
Substansvärde:322 017 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark förbättring med en omsättningstillväxt på 154,2% och en resultattillväxt på 2 844,4%. Den mycket höga vinstmarginalen på 47,4% indikerar en mycket lönsam verksamhet. Eget kapital och tillgångar har ökat kraftigt, vilket pekar på en stabil expansion. Företaget verkar ha genomgått en framgångsrik omvandling från ett förlustår till en mycket lönsam verksamhet.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver verksamhet inom entreprenad med säte i Rengsjö. Denna typ av verksamhet är ofta projektbaserad med varierande omsättning och resultat mellan år, vilket gör den nuvarande starka tillväxten och höga lönsamheten särskilt anmärkningsvärd.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet har förbättrats dramatiskt från en förlust på -9 000 SEK till en vinst på 247 000 SEK, en positiv förändring på 256 000 SEK som indikerar effektiv kostnadskontroll och förbättrad lönsamhet.

Soliditet: Soliditeten på 30,0% är acceptabel för ett entreprenadföretag och indikerar en balanserad kapitalstruktur med god förmåga att hantera skulder.

Eget kapital: Eget kapital har ökat från 173 574 SEK till 322 017 SEK, en tillväxt på 148 443 SEK som främst kan tillskrivas årets starka resultat och ökade tillgångar.

Nettoomsättning: Omsättningen har mer än fördubblats från 223 274 SEK till 521 095 SEK, en ökning med 297 821 SEK som visar på stark marknadsposition och framgångsrik verksamhetsutveckling.

Huvudrisker

  • Den extremt höga tillväxttakten kan vara svår att upprätthålla på lång sikt.
  • Entreprenadbranschen är konjunkturkänslig och kan påverkas av ekonomiska nedgångar.
  • Tillgångstillväxten på 59,5% till 1 533 888 SEK kan indikera ökad belåning som behöver övervakas.

Möjligheter

  • Den mycket höga vinstmarginalen på 47,4% ger utrymme för framtida investeringar och expansion.
  • Stark tillväxt i eget kapital med 85,5% ger bättre finansieringsmöjligheter för framtida projekt.
  • Företaget har etablerat en stark marknadsposition som kan utnyttjas för ytterligare tillväxt.

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka förbättringstrender: omsättning (+154,2%), resultat (+2 844,4%), eget kapital (+85,5%) och tillgångar (+59,5%). Denna konsekventa positiva utveckling över alla områden indikerar en mycket framgångsrik omvandling av företaget.