8 512 436 SEK
Omsättning
▲ 7,6%
369 980 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 84,3%
24,3%
Soliditet
God
4,4%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:8 958 744 SEK
Skulder:-6 782 337 SEK
Substansvärde:2 176 407 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad ekonomisk bild med både positiva och negativa trender. Trots en minskad omsättning har företaget lyckats generera ett positivt resultat och stärkt sitt eget kapital. Den kraftiga resultatminskningen på -84,3% är dock oroande och indikerar betydande lönsamhetsutmaningar. Soliditeten på 24,3% är acceptabel men inte stark, vilket tillsammans med den minskande tillgångsbasen pekar på ett företag som genomgår en ansträngd period med försämrad lönsamhet trots en relativt stabil kundbas.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver markarbeten inklusive gräv-, schakt- och planeringsarbete samt svetsning och reparationer av entreprenadmaskiner. Denna typ av verksamhet är typiskt projektbaserad och kapitalintensiv med stora investeringar i maskinpark, vilket förklarar den höga tillgångsbasen på nära 9 miljoner SEK trots den relativt låga omsättningen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll dramatiskt från 2 355 309 SEK till 369 980 SEK, en minskning på 1 985 329 SEK. Den extremt låga vinstmarginalen på 4,3% indikerar stora kostnadsutmaningar eller lägre marginaler i projekten.

Soliditet: Soliditeten på 24,3% innebär att cirka en fjärdedel av tillgångarna finansieras med eget kapital. Detta är en acceptabel nivå för branschen men ger begränsat utrymme för ytterligare lån.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 888 524 SEK till 2 176 407 SEK, en förbättring med 287 883 SEK (+15,2%) tack vare det positiva årets resultat som tillförts kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 9 070 718 SEK till 8 512 624 SEK, en nedgång på 558 094 SEK (-6,2%). Detta kan tyda på färre projekt eller lägre priser trots den rapporterade omsättningstillväxten på +7,6% som troligen avser en annan tidsperiod.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatnedgång med 1 985 329 SEK på ett år indikerar allvarliga lönsamhetsproblem
  • Minskande tillgångsbas från 9 647 746 SEK till 8 958 744 SEK kan tyda på avveckling av maskinpark eller försäljning av tillgångar
  • Låg vinstmarginal på 4,3% ger litet utrymme för prispress eller oväntade kostnader
  • Branschens konjunkturkänslighet kan ytterligare påverka omsättning och lönsamhet negativt

Möjligheter

  • Positivt resultat på 369 980 SEK trots utmaningar visar att företaget fortfarande är lönsamt
  • Eget kapital ökade med 287 883 SEK till 2 176 407 SEK, vilket stärker balansräkningen
  • Stabil omsättning på över 8,5 miljoner SEK indikerar en befintlig kundbas
  • Bred verksamhet (markarbeten och maskinreparationer) ger diversifiering inom nära relaterade områden