7 633 000 SEK
Omsättning
▲ 33,4%
1 317 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 13,4%
68,8%
Soliditet
Mycket God
17,3%
Vinstmarginal
Hög
279 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-06-28

Substansvärdering

Tillgångar:3 249 216 SEK
Skulder:-951 392 SEK
Substansvärde:2 002 468 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med genomgående positiva trender på alla områden. Den kraftiga omsättningstillväxten på 33,4% kombinerat med en hög vinstmarginal på 17,2% indikerar att företaget inte bara växer snabbt utan också driver sin verksamhet mycket lönsamt. Den höga soliditeten på 68,8% ger ett stabilt fundament för fortsatt expansion. Företaget befinner sig i en tydlig tillväxtfas med god kapacitet att investera i framtiden.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver reparationer och nybyggnation av tunga fordon, försäljning av hydraulikprodukter och konsulttjänster avseende tekniska konstruktioner. Denna breda verksamhetsprofil inom den tunga fordons- och tekniksektorn förklarar den höga vinstmarginalen, då specialisttjänster ofta har goda prispåslag och lönsamhet.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 1 161 000 SEK till 1 317 000 SEK, en ökning med 156 000 SEK eller 13,4%. Den positiva resultatutvecklingen, även om den är lägre procentuellt än omsättningstillväxten, bekräftar en sund lönsamhetsutveckling.

Soliditet: Soliditeten på 68,8% är mycket hög och indikerar ett företag med låg belåning och stor finansiell buffert. Detta ger god kreditvärdighet och motståndskraft mot oförutsedda händelser.

Eget kapital: Eget kapital ökade avsevärt från 1 480 468 SEK till 2 002 468 SEK, en tillväxt på 522 000 SEK eller 35,3%. Denna förstärkning av kapitalbasen är direkt kopplad till årets starka resultat och förbättrar företagets finansiella styrka.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade kraftigt från 5 720 932 SEK till 7 633 199 SEK, en tillväxt på 1 912 267 SEK eller 33,4%. Detta visar på stark efterfrågan och framgångsrik försäljning inom företagets verksamhetsområden.

Huvudrisker

  • Den snabba tillväxten i omsättning och tillgångar kräver noggrann hantering av rörelsekapital och kundfordringar för att undvika likviditetsutmaningar.
  • En ökad omsättning på 1,9 miljoner SEK medför ökade operativa krav och risk för kvalitetsförluster om inte resurser skalas upp i takt med tillväxten.

Möjligheter

  • Den exceptionellt höga soliditeten på 68,8% ger utrymme för strategiska investeringar i ny utrustning, lokaler eller förvärv för att ytterligare driva på tillväxten.
  • Den höga vinstmarginalen på 17,2% visar på en stark konkurrensposition och prissättningskraft, vilket är en excellent utgångspunkt för framtida expansion.
  • Den starka tillväxten inom flera verksamhetsgrenar (reparation, nybyggnation, hydraulik, konsulting) visar på en diversifierad affärsmodell med många tillväxtdrivare.

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka förbättringstrender: omsättning (+33,4%), resultat (+13,4%), eget kapital (+35,3%) och tillgångar (+33,6%). Den samstämda positiva utvecklingen över hela balansräkningen och resultaträkningen pekar på en hållbar och välbalanserad tillväxt.