285 093 SEK
Omsättning
▼ 17,2%
30 769 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 14,5%
81,1%
Soliditet
Mycket God
10,7%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:246 290 SEK
Skulder:-46 528 SEK
Substansvärde:199 762 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med en tydlig omsättningsnedgång på 17.2% men samtidigt en förbättrad lönsamhet med 14.5% högre resultat. Den höga soliditeten på 81.1% indikerar ett stabilt kapitalunderlag, men minskande tillgångar och eget kapital pekar på en företagsomstrukturering eller nedskalning. Företaget verkar prioritera lönsamhet framför tillväxt, vilket kan vara en medveten strategi i en utmanande marknad.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver konsultverksamhet med inriktning på trafikutbildning för motordrivna fordon. Som ett tjänsteföretag med relativt låga tillgångar är det typiskt att ha höga personalrelaterade kostnader och varierande omsättning baserat på antal uppdrag.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 26 881 SEK till 30 769 SEK, en ökning med 3 888 SEK (+14.5%) trots lägre omsättning, vilket indikerar bättre kostnadskontroll eller mer lönsamma uppdrag.

Soliditet: Soliditeten på 81.1% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket väl kapitaliserat med låg belåningsgrad, vilket ger god finansiell stabilitet.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 205 315 SEK till 199 762 SEK, en nedgång på 5 553 SEK (-2.7%), troligen på grund av utdelning till ägarna trots positivt resultat.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 345 322 SEK till 286 478 SEK, en nedgång på 58 844 SEK (-17.2%). Detta kan tyda på färre kunduppdrag eller lägre priser.

Huvudrisker

  • Kontinuerlig omsättningsminskning på 17.2% kan hota företagets långsiktiga överlevnad om trenden fortsätter
  • Minskande tillgångar från 256 700 SEK till 246 290 SEK kan indikera nedskärningar i verksamheten
  • Brist på omsättningstillväxt begränsar företagets expansionsmöjligheter

Möjligheter

  • Hög vinstmarginal på 10.7% visar att företaget kan generera god avkastning trots lägre omsättning
  • Exceptionellt hög soliditet på 81.1% ger god finansiell flexibilitet för investeringar eller kriser
  • Förbättrad resultatutveckling med +14.5% visar effektivitet i verksamheten

Trendanalys

Omsättningen har minskat kraftigt under de senaste tre åren, från 409 805 SEK 2022 till 285 093 SEK 2024, vilket indikerar en betydande nedgång i försäljning. Trots detta har resultatet efter finansnetto visat en liten förbättring från 26 881 SEK 2023 till 30 769 SEK 2024, efter en kraftig nedgång från 81 741 SEK 2022. Eget kapital och tillgångar har minskat, vilket speglar den sämre lönsamheten. Soliditeten har förblivit mycket stabil och hög på över 80%, vilket är en positiv punkt och visar på god finansiell hälsa trots utmaningarna. Den fallande vinstmarginalen från nästan 20% till 10,7% tyder på att företaget har svårare att bevara sin lönsamhet i den minskade omsättningen. Trenderna pekar på ett företag som möter allvarliga utmaningar med att upprätthålla försäljningen, men som genom kostnadskontroll och en stark balansräkning lyckas begränsa förlusterna. Framtiden kommer sannolikt att kräva åtgärder för att vända den negativa omsättningstrenden för att säkerställa långsiktig lönsamhet.