1 800 334 SEK
Omsättning
▼ 50,9%
80 229 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 94,6%
84,8%
Soliditet
Mycket God
4,5%
Vinstmarginal
Låg
250 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-03-29

Substansvärdering

Tillgångar:1 932 372 SEK
Skulder:-181 449 SEK
Substansvärde:1 202 087 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser har inträffat efter räkenskapsårets slut.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar på en betydande försämring under 2023 med kraftiga nedgångar i samtliga nyckeltal. Omsättningen har halverats och resultatet har minskat med över 94%, vilket indikerar allvarliga utmaningar i verksamheten. Trots den dramatiska nedgången uppvisar företaget fortfarande en mycket hög soliditet på 84,8%, vilket ger ett visst finansiellt skydd. Situationen tyder på ett etablerat företag som genomgår en svår period snarare än ett nyetablerat företag.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver verksamhet inom maskinförsäljning, byggnation, renovering och anläggningsarbete med säte i Eslöv. Denna typ av verksamhet är typiskt cyklisk och känslig för konjunktursvängningar i bygg- och anläggningssektorn.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet kollapsade från 1 497 013 SEK till 80 229 SEK, en minskning på 94,6%. Den extremt låga vinstmarginalen på 4,5% visar att företaget knappt är lönsamt trots den höga soliditeten.

Soliditet: Soliditeten på 84,8% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket väl kapitaliserat med låg belåning. Detta är en positiv faktor som ger finansiell stabilitet trots de svaga resultaten.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 1 658 559 SEK till 1 202 087 SEK, en nedgång på 27,5%. Denna minskning beror främst på det låga årets resultat som påverkat kapitalet negativt.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade kraftigt från 3 665 654 SEK till 1 800 334 SEK, en nedgång på 50,9%. Detta indikerar en betydande förlust av intäkter eller minskad verksamhetsvolym.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 1 865 320 SEK som hotar företagets lönsamhet och kontinuitet
  • Extrem resultatnedgång med 94,6% som indikerar allvarliga problem i verksamheten eller marknaden
  • Minskande tillgångar från 3 005 522 SEK till 1 932 372 SEK vilket kan påverka operativ kapacitet
  • Mycket låg vinstmarginal på 4,5% som gör företaget sårbart för ytterligare kostnadsökningar eller intäktsminskningar

Möjligheter

  • Exceptionellt hög soliditet på 84,8% ger ett starkt finansiellt skydd och möjlighet till investeringar
  • Företaget är fortfarande lönsamt trots svåra förhållanden med ett positivt resultat på 80 229 SEK
  • Eget kapital på 1 202 087 SEK ger goda möjligheter till omstrukturering och återhämtning
  • Etablerat företag sedan 2019 med erfarenhet och kundbas som kan utnyttjas vid marknadsåterhämtning