678 033 SEK
Omsättning
▲ 7,5%
31 552 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 36%
12%
Soliditet
Stabil
4,7%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:693 670 SEK
Skulder:-609 165 SEK
Substansvärde:84 505 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med positiva tillväxtsignaler i omsättning och balansräkning men samtidigt en tydlig försämring av lönsamheten. Omsättningen har ökat med 7,5% till 678 033 SEK, vilket indikerar en ökad marknadsaktivitet. Tillgångarna har vuxit kraftigt med 32,0% till 693 670 SEK, och eget kapital har förbättrats med 42,1% till 84 505 SEK. Den mest anmärkningsvärda negativa trenden är dock resultatets kraftiga nedgång med 36,0% till 31 552 SEK, vilket tyder på att kostnaderna har ökat snabbare än intäkterna. Den låga soliditeten på 12,0% pekar på ett högt belåningsgrad och sårbarhet för ekonomiska nedgångar. Sammantaget befinner sig företaget i en tillväxtfas men med allvarliga utmaningar i att upprätthålla lönsamheten och finansiell stabilitet.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver partihandel med emballage, försäljning av emballage och transport av varor med säte i Stockholm. Denna typ av verksamhet är ofta kapitalintensiv med små vinstmarginaler på grund av konkurrens och logistikkostnader, vilket stämmer väl överens med den låga vinstmarginalen på 4,7% som redovisas.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 49 278 SEK till 31 552 SEK, en minskning på 36,0%. Denna kraftiga resultatnedgång, trots högre omsättning, tyder på stigande kostnader eller sämre priser.

Soliditet: Soliditeten är 12,0%, vilket är mycket lågt och indikerar att större delen av tillgångarna finansieras med skulder. Detta placerar företaget i en riskfylld finansiell position.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 59 452 SEK till 84 505 SEK, en förbättring på 42,1%. Denna ökning beror sannolikt på att årets resultat på 31 552 SEK har tillförts kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 631 022 SEK till 678 033 SEK, en positiv tillväxt på 7,5% som visar att företaget lyckats öka sin försäljning.

Huvudrisker

  • Den låga soliditeten på 12,0% skapar en stor finansiell sårbarhet vid oförutsedda händelser eller försämrad konjunktur.
  • Resultatet har minskat kraftigt med 36,0% till 31 552 SEK trots ökad omsättning, vilket är en stark varningssignal för dålig kostnadskontroll.
  • Den låga vinstmarginalen på 4,7% begränsar företagets möjlighet att generera kapital för framtida investeringar.

Möjligheter

  • Omsättningstillväxten på 7,5% visar att det finns efterfrågan på företagets produkter och tjänster.
  • Den starka tillväxten i eget kapital med 42,1% förbättrar, om än från en låg nivå, den långsiktiga stabiliteten.
  • Tillgångstillväxten på 32,0% till 693 670 SEK indikerar att företaget investerar i sin verksamhet för framtida tillväxt.