20 185 000 SEK
Omsättning
▲ 6,6%
2 358 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 1 968,4%
25,7%
Soliditet
God
10,4%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:14 246 402 SEK
Skulder:-10 271 047 SEK
Substansvärde:2 430 009 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark förbättring med en dramatisk ökning av lönsamheten från mycket låg nivå till hög vinstmarginal. Den betydande tillgångstillväxten på 31,7% indikerar kraftiga investeringar eller förvärv, vilket tillsammans med den starka resultatutvecklingen tyder på en genomgående positiv transformation. Soliditeten på 25,7% är acceptabel men kan förbättras, särskilt med tanke på den snabba tillgångsexpansionen.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver lantbruk och därmed förenlig verksamhet med säte i Kristianstad, vilket är en kapitalintensiv bransch med säsongsbetonade variationer. Företaget är etablerat sedan 2004 och är således ett moget jordbruksföretag snarare än ett nyetablerat bolag.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 114 000 SEK till 2 358 000 SEK, en ökning på 1968,4% som indikerar betydande effektiviseringar, förbättrad lönsamhet eller extraordinära händelser.

Soliditet: Soliditeten på 25,7% är acceptabel för ett lantbruksföretag men ligger i den lägre delen av det rekommenderade spannet, vilket indikerar utrymme för förbättring särskilt med tanke på den snabba tillgångstillväxten.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 2 169 667 SEK till 2 430 009 SEK, en tillväxt på 12,0% som huvudsakligen kan härledas till årets starka resultat.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 22 023 422 SEK till 22 579 804 SEK, en stabil tillväxt på 6,6% som visar på en hälsosam försäljningsutveckling i en mogen bransch.

Huvudrisker

  • Den snabba tillgångstillväxten på 31,7% kan indikera hög belåning som belastar soliditeten
  • Den exceptionellt höga resultattillväxten på 1968,4% kan vara svår att upprätthålla på lång sikt
  • Soliditeten på 25,7% är relativt låg för att hantera potentiella nedgångar i en kapitalintensiv bransch

Möjligheter

  • Den höga vinstmarginalen på 10,4% ger utrymme för framtida investeringar och utdelningar
  • Stabil omsättningstillväxt på 6,6% i en mogen bransch visar på konkurrenskraft
  • Den starka kapitaltillväxten skapar bättre förutsättningar för framtida expansion

Trendanalys

Alla trender visar FÖRBÄTTRING: omsättning (+6,6%), resultat (+1968,4%), eget kapital (+12,0%) och tillgångar (+31,7%). Detta pekar på en genomgående positiv utveckling där företaget har förbättrat både lönsamhet, storlek och finansiell styrka samtidigt.