42 252 SEK
Omsättning
▼ 81,6%
11 669 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 94,2%
53%
Soliditet
Mycket God
27,6%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:87 609 SEK
Skulder:-41 331 SEK
Substansvärde:46 278 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Under året har bolaget bytt ägare och därmed även helt bytt typ av verksamhet.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Bolaget har bytt ägare under året
  • Bolaget har helt bytt typ av verksamhet i samband med ägarbytet

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget genomgår en dramatisk omvandling med extremt negativa utvecklingstrender i samtliga nyckeltal. Den massiva minskningen i omsättning, resultat och eget kapital indikerar en fundamental förändring av verksamheten, vilket bekräftas av ägarbyte och helt ny verksamhetsinriktning. Trots den akuta nedgången uppvisar företaget fortfarande en relativt god soliditet och positivt resultat, vilket tyder på att omställningen skett kontrollerat.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver verksamhet inom produktion av läderhantverk med säte i Uddevalla. Under 2023 har bolaget bytt ägare och helt bytt typ av verksamhet, vilket förklarar den radikala förändringen i de finansiella nyckeltalen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet har sjunkit från 199 777 SEK till 11 669 SEK, en minskning på 94,2%. Trots den kraftiga nedgången är resultatet fortfarande positivt, vilket är anmärkningsvärt vid en så omfattande omstrukturering.

Soliditet: Soliditeten på 53,0% är fortfarande god och indikerar att företaget har en stabil kapitalstruktur trots den omfattande omvandlingen av verksamheten.

Eget kapital: Eget kapital har reducerats från 186 989 SEK till 46 278 SEK, en minskning på 75,2%. Denna förändring kan delvis förklaras av utdelningar eller kapitalåterföringar i samband med ägarbytet.

Nettoomsättning: Omsättningen har minskat dramatiskt från 230 036 SEK till 42 252 SEK, en nedgång på 81,6%. Detta reflekterar den helt nya verksamhetsinriktningen efter ägarbytet.

Huvudrisker

  • Extrem omsättningsminskning på 81,6% från 230 036 SEK till 42 252 SEK skapar osäkerhet kring den nya verksamhetens lönsamhet
  • Resultatnedgång på 94,2% från 199 777 SEK till 11 669 SEK visar på betydande utmaningar i den nya verksamheten
  • Kraftig minskning av eget kapital med 75,2% från 186 989 SEK till 46 278 SEK begränsar företagets investeringsmöjligheter
  • Tillgångsminskning på 67,0% från 265 815 SEK till 87 609 SEK indikerar avveckling av tidigare verksamhet

Möjligheter

  • Positivt resultat på 11 669 SEK trots omstart visar på potentiell livskraft i den nya verksamheten
  • God soliditet på 53,0% ger ett stabilt fundament för den nya verksamheten att växa från
  • Renis från grunden med ny verksamhetsinriktning skapar potential för framtida tillväxt utan historiskt bagage
  • Lägre kostnadsstruktur med mindre tillgångsbas kan möjliggöra snabbare anpassning till marknadsförhållanden