17 759 000 SEK
Omsättning
▼ 6%
-977 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 30,9%
46%
Soliditet
Mycket God
−5,3%
Vinstmarginal
Förlust
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:6 896 156 SEK
Skulder:-3 722 418 SEK
Substansvärde:3 173 738 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med både förbättringar och utmaningar. Trots att omsättningen minskat med 6% och företaget fortfarande går med förlust, har resultatet förbättrats med 31% jämfört med föregående år. Den negativa vinstmarginalen på -5,3% indikerar dock att företaget inte är lönsamt. Eget kapital har minskat kraftigt med 23,5%, vilket tyder på att förlusterna tär på företagets finansiella grund. Soliditeten på 46% är dock fortfarande relativt stark och ger ett visst skydd mot kriser. Företaget verkar vara i en omställningsfas där kostnadsbesparingar ger positiva effekter på resultatet, men grundläggande utmaningar med minskande omsättning kvarstår.

Företagsbeskrivning

Företaget är verksamt inom dam- och herrkonfektion samt kapitalförvaltning, med säte i Nordmaling. Det är ett etablerat företag som registrerades 1986, vilket innebär att det har över 35 års historia. Kombinationen av konfektionshandel och kapitalförvaltning är ovanlig och kan indikera en diversifierad verksamhetsmodell.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från -1 414 000 SEK till -977 000 SEK, en förbättring på 437 000 SEK eller 30,9%. Trots att företaget fortfarande går med förlust är trenden positiv och kan tyda på effektivare kostnadskontroll.

Soliditet: Soliditeten på 46,0% är relativt stark och ligger över branschgenomsnitt för många verksamheter. Detta ger företaget en god finansiell buffert trots de senaste årens förluster.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 4 150 783 SEK till 3 173 738 SEK, en nedgång på 977 045 SEK eller 23,5%. Denna minskning motsvarar nästan exakt årets förlust, vilket bekräftar att förlusterna direkt påverkar företagets kapitalbas.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 19 649 400 SEK till 18 371 668 SEK, en nedgång på 1 277 732 SEK eller 6,0%. Denna minskning är oroväckande och tyder på att företaget tappar marknadsandelar eller möter ökad konkurrens.

Huvudrisker

  • Fortsatt negativt resultat på -977 000 SEK tär på företagets kapitalbas
  • Minskande omsättning på 1 277 732 SEK indikerar tappad marknadsposition
  • Eget kapital har minskat med 977 045 SEK på ett år, vilket begränsar investeringsmöjligheter
  • Tillgångarna har minskat med 401 447 SEK, vilket kan tyda på nedskalning av verksamheten

Möjligheter

  • Resultatet förbättrades med 437 000 SEK jämfört med föregående år, vilket visar på effektiviseringar
  • Soliditeten på 46% ger ett starkt finansiellt skydd mot kriser
  • Företaget har över 35 års erfarenhet i branschen vilket ger stabil kundbas och varumärkesvärde
  • Den förbättrade resultatutvecklingen trots lägre omsättning tyder på bättre kostnadskontroll