1 573 000 SEK
Omsättning
▼ 8,2%
553 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 26%
70,2%
Soliditet
Mycket God
35,2%
Vinstmarginal
Mycket Hög
200 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-03-28

Substansvärdering

Tillgångar:4 461 698 SEK
Skulder:-1 094 379 SEK
Substansvärde:2 225 346 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med starka finansiella nyckeltal men oroande nedåtgående trender. Den mycket höga vinstmarginalen på 35,2% och exceptionellt stark soliditet på 70,2% indikerar ett välskött företag med god lönsamhet och låg belåning. Samtidigt visar en omsättningsminskning på 8,2% och en resultatnedgång på 26,0% på tecken på utmaningar i verksamheten. Ökningen av eget kapital med 10,0% och tillgångar med 6,4% visar dock att företaget fortsätter att bygga värde trots svagare rörelseresultat.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningssektorn inklusive byggmontage, vilket är en bransch med konjunkturkänslig verksamhet. Ett konsultföretag av denna typ är typiskt sett personalintensivt med höga kvalifikationskrav, vilket förklarar den höga vinstmarginalen då lönsamheten ofta är kopplad till specialistkompetens och effektiv resursanvändning.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll från 747 000 SEK till 553 000 SEK, en minskning med 194 000 SEK eller 26,0%. Den procentuellt större resultatnedgången jämfört med omsättningsminskningen kan indikera ökade kostnader eller lägre marginaler på projekten.

Soliditet: Soliditeten på 70,2% är exceptionellt stark och långt över branschgenomsnittet. Detta innebär att företaget har mycket låg belåning och klarar av ekonomiska nedgångar mycket väl, vilket ger stor finansiell stabilitet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 2 023 175 SEK till 2 225 346 SEK, en tillväxt med 202 171 SEK eller 10,0%. Denna ökning beror sannolikt på att årets resultat på 553 000 SEK har tillförts kapitalet, vilket överstiger eventuella utdelningar.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 1 714 449 SEK till 1 573 193 SEK, en nedgång med 141 256 SEK eller 8,2%. Detta kan tyda på färre projekt eller lägre omsättning per kund under året.

Huvudrisker

  • Kontinuerlig nedgång i både omsättning (-8,2%) och resultat (-26,0%) kan indikera konkurrensproblem eller svag efterfrågan
  • Branschens konjunkturkänslighet utgör en risk vid eventuell ekonomisk nedgång
  • Den stora resultatminskningen på 194 000 SEK trots hög absolut lönsamhet visar på sårbarhet

Möjligheter

  • Exceptionellt stark soliditet på 70,2% ger utrymme för investeringar och expansion utan extern finansiering
  • Mycket hög vinstmarginal på 35,2% visar på effektiv verksamhet och stark konkurrenskraft
  • Tillgångstillväxt på 6,4% till 4 461 698 SEK indikerar fortsatt kapitaluppbyggnad

Trendanalys

Företaget befinner sig i en fas med motstridiga trender: mycket starka balansräkningsnyckeltal men negativ rörelseutveckling. Den finansiella styrkan ger goda förutsättningar att hantera en konjunkturnedgång, men den pågående minskningen av omsättning och resultat kräver åtgärder för att vända trenden. Företagets ålder (registrerat 2011) visar att det är etablerat och har överlevt tidigare konjunktursvängningar.