125 000 SEK
Omsättning
▼ 67,7%
50 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 76,4%
44,1%
Soliditet
Mycket God
39,9%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 479 453 SEK
Skulder:-826 630 SEK
Substansvärde:652 823 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2021) i

Sammanfattning

Företaget visar en oroande nedåtgående trend med kraftiga minskningar i både omsättning och resultat, trots att det är ett etablerat företag sedan 2012. Den mycket höga vinstmarginalen på 39.9% indikerar dock att företaget har god kostnadskontroll och effektiv verksamhet. Den positiva utvecklingen av eget kapital är en ljuspunkt i en annars svag finansiell prestation. Företaget verkar befinna sig i en omställningsfas eller genomgå en betydande nedskalning av verksamheten.

Företagsbeskrivning

Företaget är verksamt inom fastighetsbranschen med inriktning på att bygga, projektera och förvalta fastigheter. Denna typ av verksamhet är kapitalintensiv och cyklisk, vilket kan förklara de stora fluktuationerna i omsättning mellan år.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll från 212 000 SEK till 50 000 SEK, en minskning på 76.4%. Trots den dramatiska nedgången lyckades företaget fortfarande generera vinst, vilket visar på god lönsamhet per krona omsättning.

Soliditet: Soliditeten på 44.1% är god och visar att företaget har en stabil kapitalstruktur med nästan hälften av tillgångarna finansierade med eget kapital, vilket ger god kreditvärdighet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 613 251 SEK till 652 823 SEK, en tillväxt på 6.5%. Denna ökning beror sannolikt på att vinsten tillförts kapitalet trots den minskade omsättningen.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade kraftigt från 386 848 SEK till 125 002 SEK, en nedgång på 67.7%. Detta indikerar en betydande reducering av verksamhetsvolymen eller färre projekt under året.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 67.7% från 386 848 SEK till 125 002 SEK indikerar risk för avtagande marknadsandel eller minskad efterfrågan
  • Resultatnedgång med 76.4% från 212 000 SEK till 50 000 SEK visar sårbarhet i lönsamheten vid lägre omsättningsnivåer
  • Tillgångarna minskade med 0.7% till 1 479 453 SEK, vilket kan indikera nedmontering av verksamheten

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 39.9% visar att företaget har excellenta kostnadskontroller och kan vara lönsamt även vid låg omsättning
  • Eget kapital ökade med 6.5% till 652 823 SEK, vilket ger finansiell styrka för framtida investeringar
  • God soliditet på 44.1% ger företaget goda möjligheter att finansiera expansion eller nya projekt