1 103 924 SEK
Omsättning
▼ 64,4%
430 249 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 159,4%
7%
Soliditet
Låg
37,6%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 445 977 SEK
Skulder:-1 344 239 SEK
Substansvärde:101 738 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en paradoxal utveckling med kraftigt minskad omsättning men samtidigt förbättrad lönsamhet. Omsättningen har mer än halverats från 3,1 miljoner till 1,1 miljoner kronor, vilket normalt skulle vara oroande. Men företaget har samtidigt gått från en förlust på 723 812 kronor till en vinst på 430 249 kronor, vilket indikerar en genomgripande omstrukturering eller förändrad verksamhetsinriktning. Den mycket höga vinstmarginalen på 37,6% är anmärkningsvärd i branschen och tyder på att företaget kan ha skiftat mot mer lönsamma tjänster eller effektiviserat verksamheten kraftigt.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver uthyrning av fordon med vägtrafikledare samt godstransporter och är ett helägt dotterbolag till Hagsta Transport AB. Det har ingen anställd personal, vilket tyder på att verksamheten drivs genom moderbolagets resurser eller externa konsulter. Branschen för transport och fordonsuthyrning är kapitalintensiv och konjunkturkänslig.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet har förbättrats avsevärt från en förlust på 723 812 SEK till en vinst på 430 249 SEK, en förbättring på 159,4%. Denna omvändning från förlust till vinst trots lägre omsättning är anmärkningsvärd och tyder på kraftiga kostnadsbesparingar eller förändrad verksamhetsinriktning.

Soliditet: Soliditeten på 7,0% är mycket låg och indikerar att företaget är starkt beroende av skuldfinansiering. Detta innebär högre finansiell risk och sämre kreditvärdighet.

Eget kapital: Eget kapital har ökat från 76 931 SEK till 101 738 SEK, en tillväxt på 32,2%. Denna ökning beror helt på årets vinst och visar att företaget successivt bygger upp sitt kapital trots utmaningar.

Nettoomsättning: Omsättningen har minskat kraftigt från 3 102 139 SEK till 1 145 257 SEK, en nedgång på 64,4%. Denna dramatiska minskning kan tyda på att företaget har avvecklat delar av verksamheten, förlorat storkunder eller omstrukturerat sin affärsmodell.

Huvudrisker

  • Den låga soliditeten på 7,0% utgör en betydande finansiell risk och gör företaget sårbart för ekonomiska nedgångar
  • Kraftig omsättningsminskning på 64,4% från 3 102 139 SEK till 1 145 257 SEK kan indikera förlorade kunder eller minskad marknadsandel
  • Brist på anställda personal kan begränsa verksamhetens tillväxtpotential och skapa beroende av externa resurser
  • Tillgångarna har minskat med 12,5% från 1 652 523 SEK till 1 445 977 SEK, vilket kan tyda på avveckling av verksamhetskapacitet

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 37,6% visar att företaget kan generera avsevärt vinst på relativt låg omsättning
  • Förbättrat resultat från förlust till vinst på 430 249 SEK trots lägre omsättning indikerar effektiv verksamhetsstyrning
  • Stark tillväxt i eget kapital på 32,2% från 76 931 SEK till 101 738 SEK bygger upp företagets finansiella styrka
  • Dotterbolagsstatus till Hagsta Transport AB kan ge stabilitet och tillgång till moderbolagets resurser och kundnätverk

Trendanalys

Företaget visar en tydlig omsättningsnedgång med en kraftig minskning över de tre åren, från nästan 3,9 miljoner till cirka 1,1 miljoner SEK. Trots detta har resultatet varit volatilt med en stor förlust 2023 följd av en stark vinst 2024, vilket indikerar en omstrukturering eller förändrad verksamhetsinriktning. Eget kapital och soliditet har förbättrats successivt, vilket tyder på en stärkt balansering trots den krympande omsättningsbasen. Tillgångarna har halverats, vilket bekräftar en avsevärd nedskalning av verksamheten. Trenderna pekar på ett företag som genomgår en omvandling mot en mindre men mer lönsam verksamhet, med en positiv utveckling i lönsamhet och finansiell stabilitet på bekostnad av omsättningsvolym.