484 000 SEK
Omsättning
▲ 55,1%
17 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 111,9%
11,6%
Soliditet
Stabil
2,4%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:365 418 SEK
Skulder:-322 990 SEK
Substansvärde:42 428 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en mycket positiv utveckling med kraftig tillväxt i både omsättning och resultat. Den dramatiska förbättringen från förlust till vinst indikerar en framgångsrik omställning eller etablering på marknaden. Trots den låga soliditeten pekar de starka tillväxttalen på ett företag i accelererande utveckling som lyckats vända en negativ trend till en positiv.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver hårsalong och skönhetsvård i Hofors, vilket är en tjänstebaserad verksamhet med typiskt lägre tillgångar men höga personalkostnader. Branschen kännetecknas ofta av lojala kundbaser och återkommande intäkter från regelbundna kunder.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från en förlust på -143 000 SEK till en vinst på 17 000 SEK, en förbättring på 111,9% som indikerar effektivare kostnadskontroll eller bättre prissättning.

Soliditet: Soliditeten på 11,6% är låg och indikerar ett högt belåningsgrad, vilket är vanligt i tjänsteföretag men ändå medför finansiell sårbarhet vid oförutsedda händelser.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 25 000 SEK till 42 428 SEK, en tillväxt på 69,7% som främst drivs av årets vinst och visar på en stärkt balansräkning.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade kraftigt från 512 686 SEK till 736 198 SEK, en tillväxt på 55,1% som visar på framgångsrik kundanskaffning eller utökad verksamhet.

Huvudrisker

  • Låg soliditet på 11,6% begränsar företagets möjlighet att ta på sig ytterligare lån vid oförutsedda behov
  • Den kraftiga omsättningstillväxten på 55,1% kan vara svår att upprätthålla på sikt
  • Vinstmarginalen på endast 2,4% är mycket känslig för kostnadsökningar eller konkurrenspress

Möjligheter

  • Kraftig omsättningstillväxt på 736 198 SEK från 512 686 SEK visar på stark marknadsacceptans
  • Resultatförbättring från -143 000 SEK till 17 000 SEK indikerar effektiviserad verksamhet
  • Tillgångstillväxt till 365 418 SEK från 322 792 SEK visar på investeringar i verksamheten

Trendanalys

Alla nyckeltal visar FÖRBÄTTRING: omsättning (+55,1%), resultat (+111,9%), eget kapital (+69,7%) och tillgångar (+13,2%). Den samlade trenden är exceptionellt positiv och pekar på ett företag i stark tillväxtfas med förbättrad lönsamhet.