2 661 576 SEK
Omsättning
▲ 8,8%
864 878 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 25,1%
96%
Soliditet
Mycket God
31,2%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:15 994 062 SEK
Skulder:-261 984 SEK
Substansvärde:14 073 078 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med starka fundament men oroande resultatutveckling. Den mycket höga soliditeten på 96% och det stabila eget kapital på över 14 miljoner SEK indikerar ett extremt solidt finansiellt läge med minimal skuldsättning. Omsättningen växer positivt med 8,8%, vilket visar på framgångsrik försäljningsutveckling. Den stora oron är dock den kraftiga resultatnedgången på 25,1% trots högre omsättning, vilket tyder på betydande kostnadsökningar eller marginelltryck. Företaget är etablerat sedan 2002 och verkar inte vara i kris, men möter utmaningar med lönsamhet.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver taxiverksamhet med både person- och godstransporter och har sitt säte i Vansbro kommun. Denna typ av verksamhet är typiskt kapitalintensiv med investeringar i fordonspark, vilket gör den höga soliditeten särskilt betydelsefull för att absorbera nedgångar i branschcykler.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk avsevärt från 1 155 160 SEK till 864 878 SEK, en minskning med 290 282 SEK eller 25,1%. Denna kraftiga nedgång i vinst trots högre omsättning indikerar stigande kostnader eller sämre marginaler.

Soliditet: En soliditet på 96,0% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket väl kapitaliserat med minimala skulder. Detta ger en mycket stor finansiell buffert och låg risk för insolvens.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 13 600 217 SEK till 14 073 078 SEK, en tillväxt på 472 861 SEK eller 3,5%. Denna ökning kan till stor del förklaras av att årets resultat (864 878 SEK) har tillförts kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 2 553 247 SEK till 2 769 623 SEK, en positiv tillväxt på 216 376 SEK eller 8,8%. Detta visar att företaget lyckats öka sin försäljning.

Huvudrisker

  • Kraftigt fallande lönsamhet med en resultatminskning på 290 282 SEK trots ökad omsättning är den främsta risken och indikerar allvarliga kostnadsproblem.
  • Vinstmarginalen sjunker från extremt hög nivå, vilket kan påverka företagets långsiktiga konkurrenskraft och investeringsmöjligheter.

Möjligheter

  • Den exceptionellt höga soliditeten på 96,0% ger ett mycket starkt kapitalunderlag för att investera i tillväxt, möta konjunkturnedgångar eller genomföra förvärv.
  • Omsättningstillväxten på 8,8% visar att företaget har en marknad som växer, vilket är en positiv grund att bygga på för att återfå lönsamheten.

Trendanalys

Trendanalysen visar en tydlig divergens: positiv utveckling för omsättning (+8,8%), eget kapital (+3,5%) och tillgångar (+4,9%) står mot en starkt negativ trend för resultatet (-25,1%). Detta skapar en bild av ett företag med starka fundament men akuta utmaningar i lönsamhetsstyrning.