2 051 292 SEK
Omsättning
▲ 6,2%
1 873 380 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 6,5%
95,7%
Soliditet
Mycket God
91,3%
Vinstmarginal
Mycket Hög
900 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-03-15

Substansvärdering

Tillgångar:5 474 663 SEK
Skulder:-145 394 SEK
Substansvärde:4 885 489 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell prestation med hög lönsamhet och soliditet. Alla nyckeltal pekar på en positiv utveckling med stabil tillväxt i både omsättning och resultat, samt en betydande ökning av eget kapital. Den extremt höga vinstmarginalen på 91,3% indikerar en verksamhet med låga rörliga kostnader och hög effektivitet, vilket är typiskt för konsultverksamhet där personalens tid är den främsta kostnaden.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett tekniskt konsultbolag som specialiserar sig på produktionsutveckling, projektledning för investeringar, rationalisering och kostnadsbesparingar. Denna typ av verksamhet kännetecknas vanligtvis av höga marginaler eftersom huvudkostnaden är konsulternas tid och kompetens, vilket stämmer väl med den observerade vinstmarginalen på över 90%.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 1 759 096 SEK till 1 873 380 SEK, en ökning med 6,5% som följer omsättningstillväxten och bekräftar den höga lönsamheten.

Soliditet: Soliditeten på 95,7% är exceptionellt hög och indikerar ett mycket lågt belåningsbehov samt en stark finansiell stabilitet. Företaget finansieras nästan uteslutande med eget kapital.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 3 696 061 SEK till 4 885 489 SEK, en tillväxt på 32,2% som främst drivs av årets starka resultat och kvarhållet vinst.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 931 725 SEK till 2 051 292 SEK, en tillväxt på 6,2% som visar en stabil och kontrollerad expansion av verksamheten.

Huvudrisker

  • Företagets verksamhet är starkt beroende av ett begränsat antal konsulter och deras expertis, vilket skår en koncentrationsrisk
  • Den extremt höga soliditeten kan indikera en försiktig kapitalanvändning som potentiellt begränsar tillväxtmöjligheter jämfört med mer hävstångsfinansierade konkurrenter
  • En minskad efterfrågan på tekniska konsulttjänster vid en ekonomisk nedgång skulle direkt påverka omsättningen och resultatet

Möjligheter

  • Den starka balansräkningen med 4 885 489 SEK i eget kapital ger utrymme för investeringar i verksamhetens expansion eller förvärv
  • Den beprövade lönsamheten med 1 873 380 SEK i vinst ger möjlighet till avkastning till ägarna eller reinvestering i tillväxt
  • Stabil omsättningstillväxt på 6,2% visar på en hållbar affärsmodell med potential för ytterligare expansion

Trendanalys

Alla trender pekar på FÖRBÄTTRING: omsättning (+6,2%), resultat (+6,5%), eget kapital (+32,2%) och tillgångar (+28,1%). Den konsekvent positiva utvecklingen över samtliga nyckeltal indikerar ett välskött företag i en stabil tillväxtfas.