3 252 405 SEK
Omsättning
▼ 37,5%
59 976 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 299,3%
47,4%
Soliditet
Mycket God
1,8%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:496 498 SEK
Skulder:-260 943 SEK
Substansvärde:235 555 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med tydliga utmaningar i omsättningsutvecklingen men samtidigt positiva tecken i lönsamhet och kapitaltillväxt. Den kraftiga omsättningsminskningen på 37,5% indikerar allvarliga problem i försäljningen eller att företaget genomgått en betydande nedskalning. Trots detta har resultatet förbättrats markant, vilket tyder på effektiviseringsåtgärder och bättre kostnadskontroll. Soliditeten på 47,4% är relativt god och ger ett visst skydd mot obetalda skulder, men den minskande tillgångsbasen är oroande.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett byggföretag baserat i Stjärnhov som registrerades 2011 men som enligt uppgiften bedrivit verksamhet sedan 2021. Byggbranschen är kapitalintensiv och känslig för konjunktursvängningar, vilket kan förklara de fluktuationer i omsättning och tillgångar som syns i siffrorna.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 15 022 SEK till 59 976 SEK, en ökning med 44 954 SEK eller 299,2%. Denna dramatiska förbättring trots lägre omsättning tyder på stark kostnadskontroll och effektiviseringar.

Soliditet: Soliditeten på 47,4% är relativt god och visar att nästan hälften av tillgångarna finansieras med eget kapital. Detta ger företaget en god finansiell stabilitet och bättre möjligheter att hantera skulder och oväntade kostnader.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 222 161 SEK till 235 555 SEK, en tillväxt på 13 394 SEK eller 6,0%. Denna ökning kommer främst från årets resultat på 59 976 SEK, vilket indikerar att företaget har kunnat bevara och öka sitt kapital trots utmaningar.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade kraftigt från 5 225 990 SEK till 3 262 905 SEK, en nedgång på 1 963 085 SEK eller 37,5%. Detta indikerar antingen förlorade kundkontrakt, minskad efterfrågan eller en avsiktlig nedskalning av verksamheten.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 37,5% från 5 225 990 SEK till 3 262 905 SEK indikerar allvarliga problem i kundbas eller marknadsposition
  • Minskande tillgångar från 665 377 SEK till 496 498 SEK (nedgång 168 879 SEK) kan begränsa företagets produktionskapacitet och konkurrenskraft
  • Låg vinstmarginal på 1,8% visar att företaget har begränsade marginaler att absorbera oväntade kostnadsökningar

Möjligheter

  • Kraftig resultatförbättring med 299,2% från 15 022 SEK till 59 976 SEK visar på effektiv kostnadskontroll och operativ effektivitet
  • God soliditet på 47,4% ger finansiell stabilitet och bättre förhandlingsposition gentemot leverantörer och långivare
  • Ökning av eget kapital med 6,0% till 235 555 SEK stärker företagets balansräkning och långsiktiga hållbarhet