366 718 SEK
Omsättning
▼ 36 671 900%
47 530 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 116,4%
22%
Soliditet
God
13%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:831 855 SEK
Skulder:-650 390 SEK
Substansvärde:181 465 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en mycket blandad finansiell bild med dramatiska förändringar. Trots en extremt låg omsättning på 366 718 SEK har bolaget lyckats generera ett positivt resultat på 47 530 SEK, vilket indikerar en effektiv kostnadskontroll eller icke-operativa intäkter. Den kraftiga resultatförbättringen från förlust till vinst är positiv, men den extremt låga omsättningen och den höga omsättningsminskningen på -36 671 900% tyder på att företaget kan ha genomgått en betydande omstrukturering eller förändring av verksamhetsinriktning.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver konsultverksamhet inom AV-installationer och förvaltning av uppdrag, samt agentverksamhet inom idrott. Det är moderbolag till två dotterbolag: Håkan Lundgren Management AB och Sportbaren i Visby AB. Trots att det är registrerat sedan 2008 har bolaget en mycket låg omsättning för ett etablerat företag, vilket kan tyda på att verksamheten har skalförändrats eller omorienterats.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades markant från en förlust på -290 670 SEK till en vinst på 47 530 SEK, en förbättring på 116,3%. Detta visar att bolaget har lyckats vända sin lönsamhet trots mycket låg omsättning.

Soliditet: Soliditeten på 22,0% är acceptabel men inte stark. Det indikerar att 22% av tillgångarna finansieras av eget kapital, vilket ger en viss buffert men samtidigt visar på ett betydande skuldbelåning.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 133 935 SEK till 181 465 SEK, en tillväxt på 35,5%. Denna förbättring kommer främst från årets vinst och stärker bolagets kapitalbas.

Nettoomsättning: Omsättningen sjönk dramatiskt från -1 SEK till 366 718 SEK, vilket indikerar att föregående års siffra troligen var en redovisningsteknisk nollpunkt och att nuvarande år representerar en omstart av verksamheten.

Huvudrisker

  • Extremt låg omsättning på 366 718 SEK för ett bolag registrerat 2008 indikerar potentiell verksamhetsnedgång eller omstrukturering
  • Tillgångarna minskade med 11,7% till 831 855 SEK, vilket kan tyda på avveckling av tillgångar eller nedskalning
  • Soliditeten på 22% är relativt låg och begränsar bolagets möjligheter till ytterligare lån

Möjligheter

  • Resultatförbättring på 116,3% från förlust till vinst visar på god lönsamhet i den nuvarande verksamheten
  • Eget kapital ökade med 35,5% till 181 465 SEK, vilket stärker bolagets finansiella stabilitet
  • Moderbolagsstruktur med två dotterbolag ger potential för diversifiering av intäktskällor

Trendanalys

Företaget visar starka positiva trender i lönsamhet och eget kapital men alarmerande negativa trender i omsättning och tillgångar. Den extrema omsättningsminskningen kombinerat med resultatförbättring tyder på en radikal omstrukturering där bolaget har skalat ner verksamheten men samtidigt förbättrat lönsamheten. Detta kan representera en strategisk omorientering snarare än en traditionell företagstillväxt.