9 411 000 SEK
Omsättning
▼ 10,2%
1 172 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 70,2%
60,8%
Soliditet
Mycket God
11,4%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:20 122 514 SEK
Skulder:-6 341 343 SEK
Substansvärde:6 311 953 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med starka balansräkningsförhållanden men betydande lönsamhetsutmaningar. Soliditeten på 60,8% är mycket stark och eget kapital ökade med 20,1%, vilket indikerar god finansiell stabilitet. Dock uppvisar företaget allvarliga varningssignaler med en omsättningsminskning på 10,2% och en dramatiskt försämrad resultattillväxt på -70,2%. Den höga vinstmarginalen på 11,4% trots dessa siffror tyder på att företaget har god kostnadskontroll men möter utmaningar i försäljningen. Företaget befinner sig i en situation där den finansiella basen är solid men verksamheten möter marknadsutmaningar.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett lantbruksföretag som bedriver mjölkproduktion, odling av eget foder samt spannmål för avsalu. Verksamheten inkluderar även uppfödning av kvigor för egen mjölkproduktion och uppfödning av nötdjur till slakt. Detta är en kapitalintensiv verksamhet med långa produktionscykler som är känslig för råvarupriser och marknadsfluktuationer.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk dramatiskt från 3 926 000 SEK till 1 172 000 SEK, en minskning på 2 754 000 SEK eller 70,2%. Denna kraftiga resultatnedgång är oroväckande trots att företaget fortfarande är lönsamt.

Soliditet: Soliditeten på 60,8% är mycket stark och långt över branschgenomsnittet för lantbruksföretag. Detta ger företaget god kreditvärdighet och buffert mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 5 253 990 SEK till 6 311 953 SEK, en ökning med 1 057 963 SEK eller 20,1%. Denna ökning beror sannolikt på att årets resultat tillförts eget kapital trots den minskade vinstnivån.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 12 871 642 SEK till 10 285 608 SEK, en nedgång på 2 586 034 SEK eller 10,2%. Denna minskning indikerar utmaningar i försäljningen eller prispress på marknaden.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatminskning på 70,2% från 3 926 000 SEK till 1 172 000 SEK
  • Omsättningsnedgång på 10,2% från 12 871 642 SEK till 10 285 608 SEK
  • Beroende av jordbruksmarknader som är känsliga för prissvängningar och väderförhållanden
  • Kapitalintensiv verksamhet med höga fasta kostnader som kan påverka lönsamheten vid försämrad försäljning

Möjligheter

  • Mycket stark soliditet på 60,8% ger god finansiell stabilitet och låneförmåga
  • Eget kapital ökade med 1 057 963 SEK till 6 311 953 SEK vilket stärker balansräkningen
  • Fortsatt positiv vinstmarginal på 11,4% trots utmaningar visar god kostnadskontroll
  • Diversifierad verksamhet med både mjölkproduktion och spannmålsodling ger riskspridning