4 568 000 SEK
Omsättning
▲ 43,4%
591 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 75,9%
62%
Soliditet
Mycket God
12,9%
Vinstmarginal
Hög
195 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2023-10-25

Substansvärdering

Tillgångar:903 968 SEK
Skulder:-295 839 SEK
Substansvärde:378 128 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med betydande tillväxt inom alla nyckelområden. Den nästan fördubblade tillgångsbasen kombinerat med hög soliditet och vinstmarginal indikerar ett välskött företag i en expansiv fas. Den kraftiga omsättningsökningen på 43,4% tillsammans med en ännu starkare resultatökning på 75,9% tyder på effektiviserade verksamheter och skalfördelar.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver en diversifierad verksamhet som omfattar rensning och betning av utsäde, byggnadsverksamhet samt förvaltning av fastigheter och värdepapper. Denna bredd kan förklara den snabba tillväxten genom att olika verksamhetsgrenar kompletterar varandra och skapar stabila intäktsflöden.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 336 000 SEK till 591 000 SEK, en ökning med 255 000 SEK eller 75,9%. Denna högre tillväxttakt än omsättningen visar på förbättrad lönsamhet och effektivitet.

Soliditet: Soliditeten på 62,0% är mycket stark och visar att företaget har en låg belåningsgrad och god förmåga att klara av ekonomiska nedgångar. Detta är en exceptionell nivå som ger stort finansiellt utrymme.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 225 747 SEK till 378 128 SEK, en ökning med 152 381 SEK eller 67,5%. Denna tillväxt drivs främst av årets starka resultat, vilket stärker företagets finansiella bas.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 3 186 294 SEK till 4 567 550 SEK, en ökning med 1 381 256 SEK eller 43,4%. Denna betydande tillväxt indikerar stark efterfrågan och framgångsrik verksamhetsutveckling.

Huvudrisker

  • Den exceptionellt höga tillväxttakten på 96,9% i tillgångar kan innebära utmaningar i att hantera och integrera den expanderade verksamheten på ett effektivt sätt
  • Företagets diversifierade verksamhetsmodell kräver kompetens inom flera olika branscher, vilket kan medföra komplexitet i styrningen

Möjligheter

  • Den starka soliditeten på 62,0% ger utmärkta förutsättningar för framtida investeringar och expansion utan att behöva external financing
  • Den höga vinstmarginalen på 12,9% indikerar en konkurrenskraftig verksamhetsmodell med god prissättningsförmåga
  • Den snabba tillväxten i både omsättning och resultat visar att företaget har funnit en framgångsrik affärsmodell med god skalpotential

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka förbättringstrender: omsättningstillväxt +43,4%, resultattillväxt +75,9%, eget kapital tillväxt +67,5% och tillgångstillväxt +96,9%. Denna konsekventa positiva utveckling across all metrics indikerar en mycket hälsosam och expansiv fas för företaget.