3 630 000 SEK
Omsättning
▲ 48,7%
692 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 578,4%
79,2%
Soliditet
Mycket God
18,9%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:2 319 368 SEK
Skulder:-418 384 SEK
Substansvärde:1 590 984 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark prestation med betydande förbättringar på alla områden. Den kraftiga omsättningstillväxten på 48,7% kombinerat med en resultatförbättring på 578,4% indikerar en mycket framgångsrik verksamhetsutveckling. Den höga soliditeten på 79,2% tillsammans med en vinstmarginal på 18,9% placerar företaget i en mycket stabil finansiell position. Företaget verkar befinna sig i en expansiv fas med stark lönsamhet och god kapitalstruktur.

Företagsbeskrivning

Bolaget bildades 2009 och bedriver mekanisk verkstadsrörelse med säte i Värnamo. Denna typ av verksamhet innebär vanligtvis tillverkning, bearbetning och underhåll av mekaniska komponenter och maskiner, vilket är en bransch där investeringar i verktyg och utrustning ofta kräver betydande tillgångar.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 102 000 SEK till 692 000 SEK, en ökning med 590 000 SEK eller 578,4%. Denna extremt starka resultatförbättring visar att företaget inte bara ökar omsättningen utan också lyckas med att driva verksamheten mycket lönsamt.

Soliditet: Soliditeten på 79,2% är exceptionellt hög och indikerar att företaget är mycket väl kapitaliserat med låg belåningsgrad. Detta ger god finansiell stabilitet och låg riskexponering.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 162 833 SEK till 1 590 984 SEK, en tillväxt på 428 151 SEK eller 36,8%. Denna ökning är i linje med det starka årets resultat och stärker företagets kapitalbas avsevärt.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 2 441 252 SEK till 3 630 304 SEK, en tillväxt på 1 189 052 SEK eller 48,7%. Denna betydande ökning indikerar stark efterfrågan och framgångsrik försäljningsutveckling.

Huvudrisker

  • Den extremt höga tillväxttakten på 48,7% i omsättning och 578,4% i resultat kan vara svår att upprätthålla på lång sikt
  • Företagets relativa storlek med en omsättning på 3,6 miljoner SEK gör det fortfarande sårbart för konjunktursvängningar i mekanisk verkstadsbransch

Möjligheter

  • Den exceptionellt höga vinstmarginalen på 18,9% ger goda förutsättningar för framtida investeringar och expansion
  • Den starka kapitaltillväxten på 36,8% skapar goda förutsättningar för att finansiera fortsatt tillväxt utan extern finansiering
  • Företagets höga soliditet på 79,2% ger utrymme för eventuella framtida investeringar i utrustning och kapacitetsutökning

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka positiva trender med förbättringar inom omsättning (+48,7%), resultat (+578,4%), eget kapital (+36,8%) och tillgångar (+35,4%). Denna konsekventa positiva utveckling across all major financial metrics indicates a company in strong growth phase with improving operational efficiency.