763 000 SEK
Omsättning
▲ 8,8%
4 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 76,5%
71,7%
Soliditet
Mycket God
0,6%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:342 403 SEK
Skulder:-91 357 SEK
Substansvärde:223 448 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med positiva omsättningstillväxt men samtidigt kraftigt försämrad lönsamhet. Omsättningen ökade med 8,8% till 762 980 SEK, vilket indikerar att företaget lyckats öka sin verksamhetsvolym. Dock sjönk resultatet dramatiskt med 76,5% till endast 4 000 SEK, vilket tyder på betydande lönsamhetsproblem. Den höga soliditeten på 71,7% ger ett visst skydd, men den stora minskningen av tillgångarna med 18% till 342 403 SEK kan indikera avveckling av tillgångar eller nedskrivningar. Företaget verkar vara i en utmanande fas där tillväxt i omsättning inte översätts till lönsamhet.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver entreprenadverksamhet inom jord- och skogsbruk med säte i Åsenhöga. Denna typ av verksamhet är typiskt kapitalintensiv med stora investeringar i maskiner och utrustning, vilket förklarar den höga soliditeten men också känslan för konjunktursvängningar och säsongseffekter.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk dramatiskt från 17 000 SEK till 4 000 SEK, en minskning på 76,5% som indikerar allvarliga lönsamhetsproblem trots högre omsättning.

Soliditet: Soliditeten på 71,7% är mycket stark och visar att företaget är väl kapitaliserat med låg belåningsgrad, vilket ger god finansiell stabilitet trots lönsamhetsutmaningarna.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 207 975 SEK till 223 448 SEK, en tillväxt på 7,4% som främst kan tillskrivas det låga men positiva årets resultat.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 701 480 SEK till 762 980 SEK, en positiv tillväxt på 8,8% som visar att företaget lyckats expandera sin verksamhet.

Huvudrisker

  • Kraftigt sjunkande lönsamhet med vinstmarginal på endast 0,6% skapar sårbarhet för eventuella nedgångar i omsättning
  • Minskande tillgångar med 18% från 417 771 SEK till 342 403 SEK kan indikera avveckling av verksamhet eller nedskrivning av tillgångar
  • Bristande förmåga att omvandla högre omsättning till bättre resultat tyder på effektivitetsproblem eller ökade kostnader

Möjligheter

  • Stark soliditet på 71,7% ger god finansiell flexibilitet och möjlighet till investeringar utan extern finansiering
  • Positiv omsättningstillväxt på 8,8% visar att företaget fortfarande har marknadsförtroende och konkurrenskraft
  • Eget kapital på 223 448 SEK ger en stabil bas för att adressera lönsamhetsutmaningarna utan akut likviditetsbehov