5 219 000 SEK
Omsättning
▲ 2,5%
118 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 78,2%
39,1%
Soliditet
God
2,3%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:2 919 241 SEK
Skulder:-1 778 457 SEK
Substansvärde:1 140 784 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stabil omsättning men kraftigt försämrad lönsamhet. Med en omsättningstillväxt på 2,5% och tillgångstillväxt på 13,8% verkar verksamheten expandera, men resultatet har kollapsat med 78,2% vilket indikerar allvarliga lönsamhetsproblem. Den positiva soliditeten på 39,1% och tillväxten i eget kapital ger dock en viss finansiell stabilitet trots den låga vinstmarginalen på 2,3%. Företaget befinner sig i en situation där verksamheten växer men lönsamheten behöver akut förbättras.

Företagsbeskrivning

Företaget är en branschorganisation som arbetar med att utveckla arbetsmiljön och säkerhetsarbetet i byggbranschen genom seminarier, nätverksträffar, utbildning och opinionsarbete. Verksamheten inkluderar produktion av stödmaterial som planscher och andra trycksaker. Denna typ av organisation finansieras typiskt av medlemsavgifter och projektbidrag, vilket kan förklara den relativt stabila omsättningen men också känsligheten för kostnadsökningar.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk dramatiskt från 542 000 SEK till 118 000 SEK, en minskning på 424 000 SEK. Denna försämring med 78,2% indikerar antingen kraftigt ökade kostnader eller minskade intäkter från andra källor än huvudverksamheten.

Soliditet: Soliditeten på 39,1% är acceptabel och visar att företaget har en god balans mellan eget kapital och lånade medel. Detta ger en viss finansiell buffert men bör övervakas om lönsamheten fortsätter att vara låg.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 047 333 SEK till 1 140 784 SEK, en tillväxt på 93 451 SEK eller 8,9%. Denna ökning beror främst på årets vinst på 118 000 SEK, vilket har byggt upp kapitalet trots det låga resultatet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 5 094 426 SEK till 5 218 704 SEK, en marginal ökning på 2,5%. Detta visar att företaget bibehåller sin verksamhetsvolym men inte uppnår någon betydande tillväxt.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatförsämring på 78,2% från 542 000 SEK till 118 000 SEK utgör den största risken för företagets långsiktiga överlevnad
  • Mycket låg vinstmarginal på 2,3% gör företaget sårbart för ytterligare kostnadsökningar eller intäktsminskningar
  • Tillgångarna ökade med 355 124 SEK till 2 919 241 SEK vilket kan tyda på ökade investeringar som inte ger tillräcklig avkastning

Möjligheter

  • Stabil omsättning på över 5 miljoner kronor visar att det finns en efterfrågan på företagets tjänster i byggbranschen
  • God soliditet på 39,1% ger utrymme för investeringar i verksamhetsutveckling
  • Tillväxt i eget kapital med 93 451 SEK till 1 140 784 SEK stärker företagets finansiella grund