163 437 000 SEK
Omsättning
▲ 6,6%
16 239 855 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 27,9%
37%
Soliditet
God
9,3%
Vinstmarginal
Stabil
1 000 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2025-01-29

Substansvärdering

Tillgångar:111 024 045 SEK
Skulder:-63 335 722 SEK
Substansvärde:26 811 198 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med en positiv omsättningstillväxt men samtidigt en kraftig försämring i de flesta andra nyckeltal. Den dramatiska minskningen av eget kapital och tillgångar med över 80% respektive 44% tyder på en betydande händelse under året, sannolikt en stor utdelning, en kapitalnedskrivning eller en omstrukturering. Trots den starka omsättningsökningen på 6.6% har resultatet fallit med nästan 28%, vilket indikerar tryckta marginaler. Soliditeten på 37% är acceptabel men lägre än föregående år, och företaget befinner sig i en fas av omvandling efter en stor kapitalförändring.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett sågverksföretag, registrerat 1995, vilket innebär att det är ett etablerat bolag inom trävarubranschen. Denna typ av verksamhet är ofta kapitalintensiv och cyklisk, känslig för efterfrågan från byggsektorn och råvarupriser. De historiskt höga siffrorna för föregående år i eget kapital och tillgångar stämmer väl överens med en typisk sågverksverksamhet som kräver stora maskininvestioner och lager.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk avsevärt från 22 511 447 SEK till 16 239 855 SEK, en minskning på 27.9%. Denna nedgång, trots högre omsättning, tyder på ökade kostnader eller lägre priser som trycker på vinstmarginalerna.

Soliditet: Soliditeten är 37.0%, vilket är en acceptabel nivå som indikerar att företaget fortfarande har en god balans mellan eget kapital och skulder. Den är dock sannolikt lägre än året före på grund av den kraftiga minskningen av eget kapital.

Eget kapital: Eget kapital minskade dramatiskt från 153 279 358 SEK till 26 811 198 SEK, en nedgång på 82.5%. Denna extrem förändring är den mest anmärkningsvärda och kan förklaras av en stor utdelning till ägarna eller en nedskrivning av tillgångar.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 161 578 133 SEK till 174 091 467 SEK, en positiv tillväxt på 6.6%. Detta visar att företaget lyckats öka försäljningen trots en utmanande period.

Huvudrisker

  • Kraftig försämring av lönsamhet med en resultatminskning på 27.9% trots ökad försäljning.
  • Extrem minskning av det finansiella buffertet med ett eget kapital som krympte från 153 miljoner till 27 miljoner SEK.
  • Betydande minskning av totala tillgångar med 44.2%, vilket kan begränsa företagets operativa kapacitet och investeringsmöjligheter.

Möjligheter

  • Stadig och positiv omsättningstillväxt på 6.6% till 174 miljoner SEK visar på en fortsatt efterfrågan och en stark marknadsposition.
  • Företaget genererar fortfarande en avsevärd vinst på 16 miljoner SEK, vilket ger utrymme för framtida investeringar.
  • En soliditet på 37.0% ger ett visst skydd mot obetalda skulder och visar på en hanterbar skuldsättning.