131 325 000 SEK
Omsättning
▲ 13,5%
18 318 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 33%
71%
Soliditet
Mycket God
13,8%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:130 804 525 SEK
Skulder:-30 800 692 SEK
Substansvärde:66 720 833 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med starka fundament men oroande resultatutveckling. Trots en betydande omsättningsökning på 13,5% har resultatet rasat med 33,0%, vilket indikerar tryckta marginaler. Soliditeten på 71,0% är dock exceptionellt stark och ger företaget goda förutsättningar att hantera motgångar. Tillgångstillväxten på 17,5% visar på fortsatt investeringar i verksamheten. Övergripande befinner sig företaget i en situation där det expanderar sin verksamhet men möter utmaningar i att bevara lönsamheten.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett stenindustriföretag som bedriver blockstensindustri och försäljning av stenmaterial. Det är ett etablerat företag som registrerades 1994, vilket innebär över 25 års erfarenhet i branschen. Stenindustrin är typiskt kapitalintensiv med behov av maskiner och utrustning, vilket förklarar de höga tillgångsvärdena.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet minskade från 27 348 000 SEK till 18 318 000 SEK, en minskning med 9 030 000 SEK eller 33,0%. Denna kraftiga resultatminskning trots högre omsättning tyder på ökade kostnader eller sämre priser.

Soliditet: Soliditeten på 71,0% är mycket stark och långt över branschgenomsnitt. Detta innebär att företaget har låg belåning och god kreditvärdighet, vilket ger stort handlingsutrymme vid eventuella kriser.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 62 498 666 SEK till 66 720 833 SEK, en ökning med 4 222 167 SEK. Denna ökning kommer från årets resultat på 18 318 000 SEK, vilket innebär att en del av resultatet har utdelats eller använts på annat sätt.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 117 719 672 SEK till 133 147 847 SEK, en ökning med 15 428 175 SEK eller 13,5%. Detta visar på stark efterfrågan och framgångsrik försäljning i stenindustrin.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatminskning på 33,0% trots ökad omsättning indikerar tryckta marginaler
  • Vinstmarginalen har sjunkit från cirka 23,2% till 13,8%, vilket visar på ökade kostnader eller sämre priser
  • Resultatförsämringen på 9 030 000 SEK kan tyda på strukturella problem i lönsamheten

Möjligheter

  • Stark soliditet på 71,0% ger utrymme för investeringar och expansion
  • Omsättningstillväxt på 13,5% visar på stark marknadsposition och efterfrågan
  • Tillgångstillväxt på 17,5% indikerar fortsatta investeringar för framtida tillväxt
  • Hög vinstmarginal på 13,8% trots nedgång är fortfarande konkurrenskraftig i många branscher