6 509 000 SEK
Omsättning
▲ 20,5%
-66 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 115,5%
22,1%
Soliditet
God
−1%
Vinstmarginal
Förlust
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:2 950 610 SEK
Skulder:-2 298 892 SEK
Substansvärde:651 718 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser har skett under året.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stark omsättningstillväxt men samtidigt ett försämrat resultat. Omsättningen ökade med över 20% till 6,8 miljoner kronor, vilket indikerar att företaget lyckas öka sin försäljning. Dock vände resultatet från en vinst på 426 000 SEK till en förlust på 66 000 SEK, vilket tyder på att kostnaderna ökat snabbare än intäkterna. Soliditeten på 22,1% är acceptabel men inte stark, och det minskande egna kapitalet är en varningssignal. Företaget verkar vara i en fas där tillväxt går före lönsamhet, vilket kan vara en medveten strategi men innebär risker.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver skomakeri samt import och försäljning av skor med säte i Stockholm. Det är ett etablerat företag som registrerades 2013, vilket innebär att det har funnits i över 10 år. För ett skohandelsföretag är omsättningen på 6,8 miljoner kronor relativt blygsam, vilket kan tyda på en nischad verksamhet eller ett mindre etablissemang.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet försämrades dramatiskt från en vinst på 426 000 SEK till en förlust på 66 000 SEK, en negativ förändring på 492 000 SEK. Den negativa vinstmarginalen på -1,0% indikerar att företaget inte lyckas omvandla omsättningstillväxten till lönsamhet.

Soliditet: Soliditeten på 22,1% innebär att cirka en femtedel av tillgångarna finansieras med eget kapital. Detta är en acceptabel nivå för många företag, men ligger under den nivå som ofta anses vara stark (30%+).

Eget kapital: Eget kapital minskade från 717 348 SEK till 651 718 SEK, en nedgång på 65 630 SEK. Denna minskning beror direkt på årets förlust och visar hur resultatet påverkar företagets kapitalbas.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 6 032 846 SEK till 6 751 380 SEK, en tillväxt på 718 534 SEK eller 20,5%. Detta är en positiv utveckling som visar att företaget lyckas öka sin försäljning.

Huvudrisker

  • Förlustresultatet på 66 000 SEK utgör en direkt risk för företagets långsiktiga överlevnad om det fortsätter
  • Det minskande egna kapitalet från 717 348 SEK till 651 718 SEK begränsar företagets finansiella handlingsutrymme
  • Den låga vinstmarginalen på -1,0% visar sårbarhet för kostnadsökningar eller försäljningsminskningar
  • Soliditeten på 22,1% ger begränsat utrymme för ytterligare lån och investeringar

Möjligheter

  • Omsättningstillväxten på 20,5% till 6 751 380 SEK visar att företaget har marknadsfäste och kundacceptans
  • Tillgångstillväxten på 9,0% till 2 950 610 SEK indikerar att företaget fortsätter investera i verksamheten
  • Företagets etablering sedan 2013 ger erfarenhet och kundlojalitet som kan utnyttjas
  • Den starka omsättningstillväxten kan omvandlas till lönsamhet genom bättre kostnadskontroll