783 458 SEK
Omsättning
▲ 21,4%
233 263 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 1 092%
68,4%
Soliditet
Mycket God
29,8%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:458 575 SEK
Skulder:-144 695 SEK
Substansvärde:313 880 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark förbättring från föregående år med en dramatisk vändning från förlust till hög lönsamhet. Den betydande tillväxten i både omsättning, resultat och balansräkning indikerar ett företag i stark expansion. Den höga soliditeten på 68,4% kombinerat med en mycket hög vinstmarginal på 29,8% pekar på en finansiellt sund och mycket lönsam verksamhet. Företaget har tydligt lyckats skala upp sin verksamhet avsevärt under det senaste räkenskapsåret.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver partihandel med bränslen, mark- och grundarbeten, uthyrning av bygg- och anläggningsmaskiner med förare samt vägtransport av gods. Denna mångfacetterade verksamhet inom transport och anläggningsbranschen förklarar dels behovet av investeringar i maskiner (tillgångar), dels den höga vinstmarginalen som kan tyda på specialiserade tjänster eller effektiv drift.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från en förlust på -23 514 SEK till en vinst på 233 263 SEK, en ökning på 1 092%. Denna extremt starka förbättring tyder på förbättrad lönsamhet, effektiviseringar och att omsättningsökningen har kommit till en lägre kostnadsnivå.

Soliditet: En soliditet på 68,4% är mycket hög och indikerar ett företag med låg belåning. Det innebär att större delen av företagets tillgångar är finansierade med egna medel, vilket ger en stor finansiell styrka och motståndskraft.

Eget kapital: Eget kapital mer än fördubblades från 125 545 SEK till 313 880 SEK, en tillväxt på 150%. Denna kraftiga ökning är direkt kopplad till årets starka resultat på 233 263 SEK, vilket har tillfört kapital till företaget.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 645 421 SEK till 783 458 SEK, en tillväxt på 21,4%. Detta visar på en stark ökning av försäljningsvolymen eller priser i företagets verksamhetsgrenar.

Huvudrisker

  • Den snabba tillväxten på 187% i totala tillgångar (från 159 632 SEK till 458 575 SEK) kan innebära en risk för överexpansion och utmaningar att hantera den större verksamheten.
  • Företagets verksamhet inom transport och anläggning är sannolikt konjunkturkänslig, vilket kan påverka framtida intäkter vid en ekonomisk nedgång.

Möjligheter

  • Den mycket höga vinstmarginalen på 29,8% skapar utrymme för framtida investeringar, prissänkningar för att konkurrera eller utdelning till ägarna.
  • Den starka balansräkningen med hög soliditet ger goda förutsättningar att ta lån till förmånliga villkor för ytterligare expansion eller investeringar.
  • Den bevisade förmågan att skala upp verksamheten avsevärt på ett år visar på en stark affärsmodell med god tillväxtpotential.