1 081 000 SEK
Omsättning
▲ 12,8%
147 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 54,7%
85,9%
Soliditet
Mycket God
13,6%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:691 855 SEK
Skulder:-97 834 SEK
Substansvärde:594 021 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser har skett under året.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med starka lönsamhetsförbättringar men samtidigt oroande tecken på kapitalförsämring. Omsättningen har ökat med 12,8% till 1 080 692 SEK och resultatet har förbättrats dramatiskt med 54,7% till 147 000 SEK, vilket indikerar en effektiviserad verksamhet med hög vinstmarginal. Dock visar eget kapital och tillgångar negativ utveckling (-11,0% respektive -16,3%), vilket tyder på att företaget kan ha genomfört kapitalåterföringar eller haft andra icke-operativa förändringar som påverkat balansräkningen negativt trots den goda rörelseprestationen.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver service och reparationer på marin- och industrimaskiner med säte på Styrsö. Denna typ av verksamhet är typiskt specialistinriktad med begränsad kundkrets men potentiellt höga marginaler på grund av den nischade expertisen som krävs.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 95 000 SEK till 147 000 SEK, en ökning med 52 000 SEK eller 54,7%. Den höga vinstmarginalen på 13,6% indikerar effektiv kostnadskontroll och stark lönsamhet i kärnverksamheten.

Soliditet: Soliditeten på 85,9% är exceptionellt hög och visar att företaget har mycket låg belåning och stark finansiell stabilitet, vilket ger god motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 667 219 SEK till 594 021 SEK, en nedgång med 73 198 SEK eller 11,0%. Denna minskning kan bero på utdelning till ägare eller andra kapitaltransaktioner, eftersom det starka resultatet annars skulle ha ökat kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 958 157 SEK till 1 080 692 SEK, en positiv tillväxt på 122 535 SEK eller 12,8%. Detta visar att företaget lyckats expandera sin verksamhet trots den generella minskningen av tillgångar.

Huvudrisker

  • Minskande eget kapital med 73 198 SEK trots god lönsamhet kan indikera kapitaluttag som begränsar reinvestreringsmöjligheter
  • Tillgångarna har minskat med 134 557 SEK till 691 855 SEK, vilket kan påverka företagets operativa kapacitet på sikt
  • Begränsad tillgångsbas på 691 855 SEK kan utgöra en risk vid större investeringsbehov eller oförutsedda händelser

Möjligheter

  • Exceptionellt hög soliditet på 85,9% ger utrymme för framtida investeringar eller expansion om så önskas
  • Stark vinsttillväxt på 54,7% visar att företaget har god kontroll över sin lönsamhet och kostnader
  • Omsättningstillväxt på 12,8% till 1 080 692 SEK indikerar att företaget fortsätter att växa i sin nischmarknad

Trendanalys

Företaget visar positiva trender i rörelseresultat med stark förbättring av både omsättning (+12,8%) och resultat (+54,7%), men negativa trender i balansräkningen med minskande eget kapital (-11,0%) och tillgångar (-16,3%). Den höga soliditeten är en stabiliserande faktor i denna blandade bild.