1 135 404 SEK
Omsättning
▼ 25,5%
225 418 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 34,8%
62,9%
Soliditet
Mycket God
19,9%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:835 944 SEK
Skulder:-309 952 SEK
Substansvärde:525 992 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med tydliga utmaningar i lönsamhet och omsättning men samtidigt starka indikatorer på finansiell stabilitet. Den kraftiga nedgången i både omsättning (-25.5%) och resultat (-34.8%) pekar på operativa utmaningar eller minskad efterfrågan, men den höga soliditeten på 62.9% och den positiva tillväxten i eget kapital (+17.6%) visar att företaget har god finansiell bärighet att hantera denna nedgångsperiod.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett plåtslageri i Åre kommun som registrerades 2020 och verkar inom byggbranschen. Som plåtslageri är verksamheten typiskt projektbaserad med variation i omsättning mellan olika projekt och säsonger, vilket kan förklara delar av omsättningsvariationen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll från 345 773 SEK till 225 418 SEK, en minskning på 120 355 SEK trots lägre omsättning. Den höga vinstmarginalen på 19.9% visar dock att företaget fortfarande är mycket lönsamt per såld krona.

Soliditet: Soliditeten på 62.9% är exceptionellt stark och visar att företaget är mycket välkapitaliserat med låg belåning, vilket ger god motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 447 121 SEK till 525 992 SEK, en tillväxt på 78 871 SEK eller 17.6%, vilket främst beror på att årets vinst tillförts kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 1 609 030 SEK till 1 135 604 SEK, en nedgång på 473 426 SEK eller 25.5%. Detta indikerar färre projekt eller lägre volym under 2023.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsnedgång på 473 426 SEK kan indikera förlorade kunder eller svag marknadsposition
  • Resultatnedgång på 120 355 SEK trots hög marginal visar på volymkänslighet i verksamheten
  • Branschens konjunkturkänslighet kan ytterligare påverka projektvolymen negativt

Möjligheter

  • Exceptionellt stark soliditet på 62.9% ger utrymme för investeringar eller expansion
  • Hög vinstmarginal på 19.9% visar effektiv kostnadskontroll och prissättning
  • Tillgångstillväxt på 3.4% till 835 944 SEK indikerar fortsatta investeringar i verksamheten