1 167 000 SEK
Omsättning
▲ 0,1%
181 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 27,3%
92,6%
Soliditet
Mycket God
15,5%
Vinstmarginal
Hög
278 466 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-03-04

Substansvärdering

Tillgångar:1 412 619 SEK
Skulder:-44 127 SEK
Substansvärde:1 073 992 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en stabil men nästan oförändrad omsättning med en marginell ökning på 0,1%, vilket indikerar en mogna marknader. Den betydande resultatminskningen på 27,3% är dock oroande och tyder på ökade kostnader eller sämre lönsamhet. Den starka soliditeten på 92,6% och tillväxten i eget kapital och tillgångar visar på ett finansiellt stabilt företag med god kapitalstruktur, men resultatutvecklingen kräver uppmärksamhet.

Företagsbeskrivning

Hammarö Ramverkstad AB bedriver verksamhet med inramning av konst och försäljning av konstmaterial. Denna typ av verksamhet är ofta lokal och kundorienterad, vilket kan förklara den stabila men låga omsättningstillväxten.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk avsevärt från 249 000 SEK till 181 000 SEK, en minskning med 68 000 SEK. Detta kan bero på ökade materialkostnader, lönekostnader eller andra rörliga omkostnader som inte kunde föras över på kunderna.

Soliditet: En soliditet på 92.6% är exceptionellt stark och visar att företaget i princip är skuldfritt. Detta ger en mycket god finansiell flexibilitet och låg risk för betalningsproblem.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 966 930 SEK till 1 073 992 SEK, en ökning med 107 062 SEK. Denna förbättring drivs främst av att årets resultat på 181 000 SEK har tillförts kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen är i princip oförändrad från 1 165 856 SEK till 1 167 476 SEK, en ökning med endast 1 620 SEK. Detta visar på en mycket stabil kundbas men brist på tillväxt.

Huvudrisker

  • Den kraftiga resultatminskningen på 27.3% är en stor risk för lönsamheten på sikt.
  • Bristen på omsättningstillväxt kan indikera en mättad eller tillbakagående lokal marknad.

Möjligheter

  • Den exceptionellt höga soliditeten på 92.6% ger utrymme för investeringar i nytt utbud eller marknadsföring för att driva tillväxt.
  • Tillväxten i tillgångar på 11.8% till 1 412 619 SEK visar på en kapacitet att expandera verksamheten.