1 727 000 SEK
Omsättning
▼ 11,2%
394 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 181,4%
45,5%
Soliditet
Mycket God
22,8%
Vinstmarginal
Mycket Hög
50 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2023-05-05

Substansvärdering

Tillgångar:1 598 833 SEK
Skulder:-811 434 SEK
Substansvärde:497 542 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2022) i

Sammanfattning

Företaget visar en komplex finansiell bild med motsägelsefulla trender. Trots en minskad omsättning på 11,2% har resultatet förbättrats dramatiskt med 181,4%, vilket indikerar en betydande effektivisering eller kostnadsrationalisering. Den starka tillväxten i eget kapital (58,4%) och tillgångar (83,4%) tyder på att företaget genomgår en omvandling eller investeringsfas som ännu inte gett full effekt på omsättningen.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver verksamhet inom fiske- och rekreationssektorn med försäljning av fiskekort, arrangemang av fisketurer och uthyrning av stugor och båtar. Denna typ av verksamhet är säsongsbetonad och känslig för väderförhållanden och turismtrender, vilket kan förklara vissa av omsättningsvariationerna.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 140 000 SEK till 394 000 SEK, en ökning med 254 000 SEK. Denna kraftiga vinstförbättring trots lägre omsättning indikerar stark kostnadskontroll eller minskade rörelsekostnader.

Soliditet: Soliditeten på 45,5% är god och indikerar ett stabilt kapitalunderlag där nästan hälften av tillgångarna finansieras med eget kapital, vilket ger god kreditvärdighet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 314 182 SEK till 497 542 SEK, en tillväxt på 183 360 SEK. Denna förbättring kan huvudsakligen förklaras av årets starka resultat på 394 000 SEK.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 2 006 113 SEK till 1 726 623 SEK, en nedgång på 279 490 SEK eller 11,2%. Detta kan tyda på minskad efterfrågan eller färre uthyrningar/arrangemang under året.

Huvudrisker

  • Omsättningsminskningen på 11,2% är oroande och kan indikera konkurrensproblem eller minskad efterfrågan på företagets tjänster
  • Den stora tillgångstillväxten på 83,4% till 1 598 833 SEK kan tyda på stora investeringar som ännu inte genererat tillräcklig avkastning i form av ökad omsättning

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 22,8% visar att företaget är extremt lönsamt och har god prissättningskraft
  • Resultattillväxten på 181,4% är exceptionellt stark och visar på effektiv verksamhetsstyrning
  • Den starka soliditeten på 45,5% ger goda förutsättningar för framtida investeringar och expansion

Trendanalys

Företaget visar starka positiva trender inom lönsamhet (resultattillväxt +181,4%) och balansräkning (eget kapital +58,4%, tillgångar +83,4%), men negativ trend inom omsättning (-11,2%). Denna kombination tyder på en omstrukturering eller effektiviseringsfas där företaget lyckats öka lönsamheten trots lägre intäkter.